Smopsy Bednarek Justyna

Smopsy

Smopsy Bednarek JustynaAutorka: Justyna Bednarek                   Ilustracje: Magda Kozieł-Nowak                                                       Wydawnictwo Literatura

Poziom: BD I

Zabawna opowieść Justyny Bednarek, w której odwołuje się ona do legend o smoku wawelskim, bazyliszku z lochów średniowiecznej Warszawy. Autorka zabieg ten wykonała twórczo i kreatywnie. Wplata wątki kojarzące się z legendami do nowej – stworzonej już przez siebie – historii o przygodach Jaromira z Arkony.

Jest on potomkiem sławnego rodu, który musi stanąć do walki ze smokami. Wynika to z chęci wykazania się w oczach ojca, który powoli zmierza do emerytury, a ktoś przecież powinien zająć się zamkiem i całą krainą należącą do rodu Jaromira. Bohater potrzebuje sukcesu, ale ze smokami nie pójdzie mu łatwo, ponieważ Bednarek wymyśliła te stworzenia jako łagodne i przyjazne, na dodatek będące w dobrych relacjach z wiedźmą Świętosławą.

Legendarne wątki autorka splata z narracją współczesną. Wszystkich bohaterów poznajemy na początkowej rozkładówce, gdzie krótko ich scharakteryzowano. Udane, komediowe ujęcie starych legend urozmaica wersje oryginalne. Kolorowe, duże ilustracje wykonała Magda Kozieł-Nowak. Zwroty łacińskie przetłumaczono, a w przypisach dolnych dzieci znajdą definicję trudniejszych terminów. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam. Poprzednio na liście: „Dom numer pięć” (p. 13/2021).