Morderstwo nie jest takie proste


Autorka: Carla Valentine
Wydawnictwo: SQN

 

 

 

 

 

Carla Valentine jest kuratorką techniczną wiktoriańskiego Muzeum Patologii w Londynie, w którym zajmuje się konserwacją ponad pięciu tysięcy anatomicznych eksponatów. Przez lata pracowała też jako technik patologii w kostnicy, a także zajmowała się odtwarzaniem szkieletów w muzeach. W prezentowanej książce wciela się w rolę śledczej, która bada i analizuje przestępstwa opisane przez mistrzynię kryminałów – Agathę Christie. Zwraca uwagę na to, że twórczyni 66 pełnowymiarowych zagadek kryminalnych oraz licznych krótkich historii detektywistycznych nieustannie poszerzała swoją wiedzę w dziedzinie medyczno-prawnej, była wnikliwą obserwatorką ludzkich zachowań, a zarys każdej zbrodni szkicowała z niezwykłą skrupulatnością. Analizując jej twórczość można też obserwować, jak rozwijała się kryminalistyka w tamtych czasach.

Carla Valentine w ośmiu rozdziałach omawia wątki i motywy wykorzystywane w fabule przez Christie, takie jak np.: odciski palców, ślady kryminalistyczne, broń palna, pismo odręczne, analiza plam krwawych, autopsja i toksykologia sądowa. Przy okazji zaś przybliża historię kryminalistyki, sylwetki sławnych kryminologów, odkrycia i badania naukowe oraz współczesne metody zabezpieczania śladów. Wyjaśnia też wiele frapujących zagadnień z różnych dziedzin kryminalistyki. Dowiemy się np., czym jest analiza linii papilarnych, balistyka sądowa oraz kryminalistyczna analiza dokumentów. Dzięki tej książce poznamy również warsztat twórczy Christie oraz wiele faktów i ciekawostek dotyczących jej życia.

Książka będzie pasjonującą lekturą dla miłośników Agathy Christie oraz kryminalistyki. Okładka miękka, klejona. Zawiera przypisy końcowe, czarno-białe ilustracje oraz załączniki. Polecam.