Moc Amelki

Autorka: Barbara Gawryluk
Ilustratorka: Aleksandra Krzanowska
Wydawnictwo: Literatura
Poziom: BD II

 

Barbara Gawryluk, dziennikarka radiowa, tłumaczka z języka szwedzkiego oraz autorka literatury dziecięcej i młodzieżowej, w swojej najnowszej książce porusza aktualną tematykę dotyczącą wojny w Ukrainie.

Opowiada historię siedmioletniej Amelki Anisovych, utalentowanej artystycznie dziewczynki z Kijowa, która w bunkrze pod szkołą zaśpiewała dźwięcznym głosem „Mam tę moc”, podnosząc na duchu i chwytając za serce wszystkich tam obecnych. Wkrótce nagranie z jej występem obiegło cały świat, trafiło też do twórców filmu „Kraina lodu”. Gawryluk opisuje występ dziewczynki w kijowskim schronie, trudne rozstanie z rodzicami, którzy zostali w ojczyźnie, aby pomagać żołnierzom i drugim dziadkom, przyjazd Amelki do Polski pod opieką babci, jej tęsknotę za rodzicami i domem, naukę w podwarszawskiej szkole oraz kolejne występy.

Książka pokazuje zarówno ukraińską rzeczywistość, życie codzienne w walczącym Kijowie, przeżycia bezbronnych dzieci, którym odbierane jest dzieciństwo, jak też sytuację ukraińskich uchodźców w Polsce, ich odnajdowanie się w naszej rzeczywistości. Z przejmującą treścią doskonale współgrają ilustracje w stonowanych kolorach wykonane przez Aleksandrę Krzanowską. Na tylnej stronie okładki znajduje się kod QR, gdzie znajdziemy film z Amelką śpiewającą „Mam tę moc”.

Warta uwagi lektura. Może być wstępem do rozmowy z dziećmi o trudnych problemach współczesnego świata. Okładka twarda, szyta. Polecam.

Poprzednio na liście: „Zdalna babcia” p. 15/2022.