Rośnij

Autor: Riz Reyes
Ilustratorka: Sara Boccaccini Meadows
Wydawnictwo: Słowne Młode

 

Debiut książkowy amerykańskiego ogrodnika i projektanta krajobrazu to świetny przewodnik po roślinach i ich uprawie, który zachwycająco zilustrowała mieszkająca na Brooklynie graficzka i projektantka tekstyliów drukowanych.

Riz Reyes z pasją i entuzjazmem prezentuje piętnaście roślin, a przy okazji przedstawicieli ich rodzin, ukazując ich jako superbohaterów oraz eksponując ich niezwykłe umiejętności i właściwości. Botanicznymi bohaterami są m.in.: mięta („mistrzyni aromatu o zdolnościach leczniczych”) i rodzina jasnowatych, sałata („przykład różnorodności i wszechstronności”) i rodzina astrowatych, ananasy („mistrzowie smaku i przyjaźni”) i rodzina bromeliowatych, klon („wzór cierpliwości i potęgi”) i rodzina mydleńcowatych oraz orchidee („artystki i mistrzynie pomysłowości”) i rodzina storczykowatych.

Każdej z tych roślin i jej rodzinie poświęcone są dwie rozkładówki łączące przepiękne, realistyczne ilustracje z małymi porcjami tekstu. Młodzi czytelnicy znajdą tu fascynujące fakty i ciekawostki dotyczące omawianych roślin, poznają ich historię, budowę, właściwości i zastosowanie. Autor zachęca ich też do samodzielnego hodowania kwiatów, ziół i warzyw, podaje sprytne sposoby na domowe hodowle oraz szczegółowe instrukcje.

Książka zachwyci nie tylko małych miłośników przyrody, ale też dorosłych. Na końcu znajduje się glosariusz oraz podstawowe informacje dotyczące klasyfikacji roślin. Większy format, okładka twarda z tłoczeniami, szyta. Gorąco polecam.