Superniania kontra trzyletni Antoś

 

 

Autorka: Anna Golus
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna

Anna Golus – doktorka nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o kulturze i religii, autorka książki „Dzieciństwo w cieniu rózgi. Historia i oblicza przemocy wobec dzieci” (p. 16/2019), współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”, inicjatorka kampanii „Kocham. Nie daję klapsów” i akcji „Książki nie do bicia”.

W najnowszej publikacji autorka oddaje głos wszystkim niepełnoletnim osobom, których prawo do prywatności i godności zostało złamane w programach typu „Superniania”. Opisuje wizerunek dzieci w reality show. Zachęca do empatii, powrotu do swojego dzieciństwa i odtworzenia emocji związanych z karą, byciem lekceważonym przez dorosłych.

Golus uważa, że dziecko, z którym nikt się nie liczy może stać się prawdziwym histerykiem, buntownikiem. Dyskryminacja dzieci i młodzieży ze względu na młody wiek jest, jej zdaniem, powszechnym zjawiskiem, oczywistym, ponadczasowym i naturalnym. Porównuje to zjawisko do seksizmu, uznawania kobiet za głupsze, ułomne, gorsze. Ten tok myślenia jednak nie wydaje się logiczny. Czym innym bowiem jest równość płci, a czym innym równość pomiędzy człowiekiem czterdziestoletnim i małym dzieckiem, które potrzebuje opieki i kierowania, aby nie zrobić sobie krzywdy i po prostu przeżyć.

Autorka opisuje modę na podglądanie rodziny i wysyp rozmaitych programów telewizyjnych, pokazujących problemy zwykłych ludzi. W centrum uwagi jest jednak serial „Superniania”, który odziera rodzinę z prywatności, pokazuje bunt dziecka i bezradność opiekunów. Przemiana dziecka dokonuje się pod wpływem skutecznej porady pedagoga.

W książce wypowiadają się dorośli już dzisiaj bohaterowie programu. Wielu z nich nie poradziło sobie z piętnem „niegrzecznego bobasa”, byli prześladowani i wyśmiewani w szkole.

Temat ochrony dzieci przed krwiożerczymi mediami jest bardzo aktualny. Jedni widzą potrzebę uregulowania przepisów i respektowania praw najmłodszych. Inni, włącznie z rodzicami, zachęcają swoje pociechy do udziału w popularnych talent show. Nie biorą pod uwagę rozwoju emocjonalnego dziecka, braku odporności na krytykę. Konsekwencje przegranej – przyklejona łatka cyrkowca, nieudacznika, histeryka, mogą mieć wpływ na dalsze życie młodego człowieka.

Publikacja to ciekawy głos w dyskusji na temat praw dziecka.

Oprawa miękka, klejona, bibliografia.