Najgłębsze Południe : opowieści z Natchez, Missisipi Richard Grant

Najgłębsze Południe : opowieści z Natchez, Missisipi

Najgłębsze Południe : opowieści z Natchez, Missisipi Richard GrantAutor: Richard Grant                                                      Wydawnictwo Czarne

 

 

Kolejna książka Wydawnictwa Czarnego z Serii Amerykańskiej, która opisuje historię i kulturę Stanów Zjednoczonych (poprzednio prezentowaliśmy z tej serii reportaż: “Miami 1980 : rok niebezpiecznych dni” na P. 13/22).

Autorem niniejszej publikacji jest brytyjski dziennikarz, pisarz i prezenter telewizyjny (na liście po raz pierwszy). Jego zainteresowanie historycznym miastem nad rzeką Missisipi zrodziło się podczas festiwalu literacko-kulinarnego. Tam poznał pisarkę i szefową kuchni, Reginę Charboneau, a dzięki niej mógł zagościć w Natchez na dłużej. Zderzenie autora z miejscem, w którym dawno temu mieszkało więcej milionerów niż gdziekolwiek indziej w Ameryce, przynosi obraz dwóch odrębnych światów funkcjonujących dzisiaj jako jeden organizm. Piękno świetnie zachowanych wnętrz domów sprzed wojny secesyjnej, będących wizytówką Natchez, jednych z najbardziej wystawnych i ekstrawaganckich rezydencji na amerykańskim Południu, wyraźnie kontrastuje z potwornym systemem, który je stworzył, czego symbolem są skromne pomniki i tablice informacyjne znajdujące się na terenie dawnego targu niewolników. Natchez było niegdyś stolicą dynamicznie rozwijającego się bawełnianego zagłębia w dolinie Missisipi, dokąd w tragicznych warunkach transportowano i gdzie sprzedano dziesiątki tysięcy osób. Na tym samym terenie żyją dzisiaj potomkowie Afroamerykanów oraz kolejne pokolenia właścicieli plantacji bawełny.

Autor uważnie wychwytuje sprzeczności i paradoksy istniejące w środowisku tak różnorodnej społeczności o doświadczeniach nabieranych z zupełnie odmiennych punktów odniesienia. Publikacja w twardej, szytej oprawie. Zainteresowanym polecam.