William S. Burroughs i kult rock'n'rolla Casey Rae

William S. Burroughs i kult rock’n’rolla

William S. Burroughs i kult rock'n'rolla Casey RaeAutor: Casey Rae                                                            Wydawnictwo Vis-a-vis Etiuda

 

Coś dla fanów autora “Ćpuna” i “Nagiego lunchu” amerykańskiego pisarza i poety oraz aktora i scenarzysty filmowego, którego życiorys stał się równie legendarny co jego najsłynniejsze powieści. Twórczość i styl życia Burroughsa w krótkim czasie po opublikowaniu jego pierwszych książek zaczęła przyciągać artystów muzycznych związanych ze środowiskiem rock&rollowym. Wyobraźnią muzyków zawładnął nie tylko poprzez wypełnione niepokojącymi obrazami dzieła literackie, które mogły być inspiracją dla gatunków muzycznych takich jak punk, heavy metal i industrial. Burroughs eksperymentował w swoim pisarstwie, ale też w pracach dźwiękowych. Stosował technikę tzw. cut-upówpolegającą na cięciu i przearanżowywaniu istniejącego wcześniej tekstu, filmu lub dźwiękubez której trudno wyobrazić sobie muzykę opartą na samplach i remiksach.

Niniejsza publikacja stanowi uzupełnienie dostępnych już na rynku księgarskim biografii pisarza (których skądinąd całkiem sporo) o dodatkowe informacje, ciekawostki i analizy odnoszące się do świata muzyki. Opowiadane przez autora prezentowanej pozycji (medioznawcę, krytyka i producenta muzycznego) przygody muzyków (m.in. Davida Bowiego, Patti Smith, Lou Reeda, Boba Dylana, Kurta Cobaina, Franka Zappy), którzy swoje życie i twórczość w dużej mierze oparli na opisywanych i praktykowanych przez Burroughsa technikach i ideach, przeplatane są tu fragmentami odnoszącymi się do jego życiorysu, co w ogólniejszej perspektywie przynosi interesujące, alternatywne spojrzenie na rozwój muzyki popularnej. Polecam. Oprawa miękka, klejona.