Szym Pansik. Zostawcie mnie!


Autorka: Suzanne Lang
Ilustrator: Max Lang
Wydawnictwo: Papilon
Poziom: BD O/I

 

 

 

 

Nowa, tym razem komiksowa odsłona przygód Szym Pansika, znanego z książek obrazkowych dla najmłodszych, w tym takich tytułów jak: „Szym Pansik ma zły humor” (p. 22/2019) oraz „Szym Pansik ma własne zdanie” (p. 4/2021). Twórcami serii jest amerykańskie małżeństwo – Suzanne Lang, autorka książek i programów telewizyjnych dla dzieci, oraz Max Lang, nominowany do Oscara i nagrodzony BAFTA reżyser filmów animowanych oraz ilustrator.

Tym razem Szym Pansik wyrusza na swój upragniony, samotny spacer, nic jednak tego dnia nie idzie po jego myśli. Najpierw nieoczekiwanie dołącza do niego Norman, a wkrótce gromada innych zwierząt. Bohater stara się zachować spokój, a pomaga mu w tym antystresowa pomarańcza, która w pewnym momencie od zbyt intensywnego ugniatania nie nadaje się już do użytku. Postanawia więc udać się do pomarańczowego gaju, aby jak najszybciej znaleźć nową pomarańczę. Towarzyszący mu przyjaciele jednak traktują tę wyprawę jak świetną zabawę i ciągle opóźniają dotarcie do celu. Gdy po wielu perypetiach Szym Pansik zdobywa w końcu swoją upragnioną pomarańczę, decyduje się ją przeznaczyć na pewien szlachetny cel…

Historia ukazana jest z różnych perspektyw – pragnącego świętego spokoju Szym Pansika oraz jego przyjaciół nastawionych na wspólną zabawę. Pokazuje, jak ważne jest wzajemne zrozumienie, podpowiada, jak panować nad emocjami i radzić sobie z przeciwnościami losu, uczy też empatii. Mali czytelnicy znajdą tu ciekawostki o ssakach ujęte w formę elementarza, przepis na mrożonego banana, propozycję pogawędki (na temat: „Co by powiedziały mrówki, gdyby umiały mówić?”), na końcu zaś dodatek „Jak mówić w języku ob”.

Świetna propozycja zarówno do lektury familijnej, jak też do samodzielnej. Poręczny format. Oprawa twarda, szyta. Polecam.