Małe przygody Antka i Amelki Renata Piątkowska

Małe przygody Antka i Amelki

Małe przygody Antka i Amelki Renata PiątkowskaAutorka: Renata Piątkowska                                 Ilustratorka: Elżbieta Grozdew                                             Wydawnictwo Literatura

Poziom: BD O

 

Kolejna na liście pozycja Renaty Piątkowskiej, klasycznej autorki literatury dziecięcej i młodzieżowej, to kilka krótkich opowiadań o przygodach rodzeństwa, które pomysłami na różne zabawy urozmaica sobie (i innym) spędzanie wolnego czasu.

Swoimi poczynaniami Antek i Amelka na pewno zaskoczą drzemiącego w ogrodzie dziadka. Staruszek po przebudzeniu zauważy, że stopy ogołocono mu ze skarpetek, za to głowę obdarowano koślawą czapką z gazety, a w usta wciśnięto dziecięcy smoczek. Tej parze maluchów wystarczą dwa krzesła, kilka bananów i pluszowy słoń, aby wyobrazić sobie, że taksówką przemierzają Afrykę. A jeśli już mowa o maskotkach, w jednej z opowiastek Antek i Amelka spieszą na ratunek niedźwiadkowi, którego poparzyło słońce. Dzieci leczą misia domowymi sposobami, obficie polewając jego futerko zimną śmietaną.

Zdarza się, że żadna siła nie zdoła ich powstrzymać od kłótni, ale zasadniczo tworzą zgraną parę, która obserwuje rzeczywistość, poznając jej radosne i smutne strony.

„Dzieci zobaczą tu swój świat, a dorośli siebie samych sprzed lat” – chyba lepiej nie można podsumować recenzowanej pozycji, zatem jako dorosła czytelniczka podzielam słowa wydawcy i lekturę oczywiście polecam, szczególnie do wspólnego czytania (a także oglądania, bo warstwa ilustracyjna raz po raz zaskakuje kolorowymi drobiazgami, których widok wprawia w lepszy nastrój).

Oprawa twarda, szyta. Poprzednio na liście: „Po prostu tata” (P. 16/21).