Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości


Autorka: Beate Rygiert
Wydawnictwo: Marginesy

 

 

Książka niemieckiej pisarki, scenarzystki oraz reżyserki filmów krótkometrażowych i dokumentalnych to powieść inspirowana życiem Clary Schumann, wybitnej niemieckiej pianistki, żony słynnego kompozytora Roberta Schumanna.

Bohaterkę poznajemy, gdy ma piętnaście lat i odbywa tournée koncertowe po swoim kraju pod opieką trudnego, despotycznego, porywczego ojca, a jednocześnie swojego najbardziej wymagającego nauczyciela, który ma wobec niej ambitne plany. Delikatna, oddana swojej pasji dziewczyna, okrzyknięta kilka lat wcześniej cudownym dzieckiem, doskonale zdaje sobie sprawę, że wszystko zawdzięcza ojcu, zabiega o jego uznanie, ale jednocześnie pragnie się od niego uwolnić. Już wtedy jest zakochana w Robercie Schumannie, dziewięć lat starszym od siebie kompozytorze. Jej ojciec jednak od początku jest przeciwny tej relacji, uważa bowiem swojego byłego ucznia za nędzarza i fantastę, który nie jest godzien ręki jego córki. Przez kolejne lata próbuje ją do niego zniechęcić i pilnuje, aby się z nim nie spotykała. Mimo tych przeszkód Clara i Robert potajemnie korespondują ze sobą i zaręczają się, a w końcu biorą ślub.

W książce śledzimy historię tej burzliwej miłości, jak też karierę artystyczną Clary. Jako młoda, wyjątkowa wirtuozka występowała na wielu europejskich scenach, została mianowana cesarsko-królewską pianistką kameralną, w wiedeńskich kawiarniach pojawił się tort nazwany na jej cześć i wszystko wskazywało na to, że czeka ją świetlana przyszłość. Jednak życie w społeczeństwie zdominowanym przez mężczyzn zweryfikowało wiele jej marzeń.

Autorka ciekawie opisuje losy bohaterki, jej wypełnione muzyką życie na tle barwnej panoramy epoki i ówczesnych konwenansów. Znakomicie ukazuje też  świat muzyki i artystów epoki romantyzmu – na kartach książki pojawia się wiele znanych postaci, m.in. Chopin, Liszt, Mendelssohn i Brahms.

Dobrze napisana (oparta na licznych materiałach źródłowych), wciągająca powieść biograficzna. Okładka miękka, klejona. Polecam.