Pierwsza wiosna Dav

Pierwsza wiosna

Pierwsza wiosna DavAutor: Dav                                              Wydawnictwo Story House Egmont Polska

Poziom: BD O/I

 

 

Komiks z serii “W cieniu drzew”, zaplanowany na cztery tomy odpowiadające kolejnym porom roku, z przeznaczeniem dla najmłodszych czytelników. “Pierwsza wiosna” jest ostatnią częścią cyklu, poprzednie to “Jesień pana Zrzędka”, “Podmuch zimy” i “Takie sowie lato” (ostatni z wymienionych tytułów prezentowaliśmy na P. 5/22).

Warstwa ilustracyjna przenosi czytelnika w klimat filmów rysunkowych Disneya i opowiada o prosiaczku oraz jego tatusiu, którzy wybierają się na łąkę, aby zerwać kwiatki. Przeszkadza im w tym nieustanne kichanie, będące reakcją alergiczną na wiosenne pyłki. Czytelnik może się zastanawiać, dlaczego bohaterowie uparcie tkwią pośród pylących roślin, zamiast schować się w domu, zwłaszcza, że zaskakuje ich ulewny deszcz. Odpowiedź na to pytanie przynosi końcowa sekwencja obrazków, z której dowiadujemy się, że mama prosiaczka nie żyje, a z trudem zdobyty bukiet bohaterowie zostawiają na jej grobie. Historia zatem jest i zabawna, i wzruszająca. Uzupełnieniem ilustracji są dymki z tekstem, który zbudowany jest z prostych zdań wypowiadanych przez dorosłego bohatera oraz wyrazów dźwiękonaśladowczych, wyrażających emocje małego prosiaczka.

Komiks świetnie sprawdzi się jako pierwsza samodzielna lektura dla dziecka. Publikacja o niewielkim formacie, wydana w twardej, piankowej, szytej oprawie.