166 ciekawostek o mózgu


Autorka: Marta Maruszczak
Ilustracje: Bogna Brewczyk
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Kolejna na naszej liście publikacja biolożki, antropolożki, dziennikarki oraz autorki książek popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży to obszerny, bogato ilustrowany zbiór faktów i ciekawostek o mózgu. Poprzednio na liście: „Wirus w koronie, bakterie w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata” (p. 7/2021).

Autorka odpowiada na 166 pytań (są one tytułami rozdziałów), pokazując wyjątkowość, złożoność i plastyczność mózgu. W przystępny i obrazowy sposób wyjaśnia, jak zbudowany jest mózg, jakie funkcje pełnią poszczególne jego części oraz skąd się biorą uczucia. Młodzi czytelnicy dowiedzą się, co to są neurony, synapsy, neuroprzekaźniki, lateralizacja, empatia, panika, fobia, leworęczność, pamięć, orientacja przestrzenna i inteligencja. Znajdą też odpowiedzi na frapujące pytania, takie jak na przykład: czy można schudnąć od myślenia, co to jest euforia biegacza, na czym polega mózgowe kodowanie, co wspólnego ma wspomnienie z kalejdoskopem.

Wiedza przekazana jest w atrakcyjny sposób – autorka używa ciekawych metafor, opisuje intrygujące przypadki z podręczników psychologii, odwołuje się do najnowszych badań naukowych, cytuje światowych naukowców i pisarzy, rozprawia się z mitami oraz dawnymi teoriami. Czytelnicy znajdą też praktyczne rady w kolorowych ramkach, krótki poradnik dla tych, którzy chcą być szczęśliwi, tabele, schematy oraz kolażowe ilustracje Bogny Brewczyk, absolwentki Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Ciekawa, atrakcyjna publikacja popularnonaukowa dla uczniów wyższych klas szkoły podstawowej. Oprawa twarda, szyta, większy format. Polecam.