Historia pewnego kota


Autorka: Laura Agustí
Wydawnictwo: Albatros

 

 

Książka hiszpańskiej malarki, ilustratorki i autorki to wspaniale zilustrowana opowieść autobiograficzna z elementami poradnikowymi i popularnonaukowymi.  

Laura Agustí wspomina swoje dzieciństwo spędzone w bliskim kontakcie z przyrodą. Po rozwodzie rodziców mieszkała z młodszą siostrą, matką i dziadkami w starym, kamiennym domu na obrzeżach małego miasteczka w Dolnej Aragonii. To właśnie w tym miejscu zrodziła się jej pasja do kotów i malarstwa. Autorka opowiada o swoich codziennym współistnieniu ze zwierzętami, przygodach, lekturach i historiach opowiadanych przez babcię. Następnie opisuje lata w liceum plastycznym i na Akademii Sztuk Pięknych, kiedy namiętnie studiowała wizerunki kota w historii sztuki, ale nie mogła – z powodu zakazów właścicieli mieszkań, które wynajmowała – mieć własnego pupila.

Swoje pragnienie życia z kotem zrealizowała po skończeniu studiów i przeprowadzeniu się do Barcelony. Adoptowała wtedy małego, charakternego kota syjamskiego, którego nazwała Hejem. I to właśnie jemu poświęcona jest większa część książki. Autorka opowiada o wspólnym życiu z Hejem, jego cechach, przyzwyczajeniach, codziennej rutynie, relacjach z gośćmi, kotką perską i owczarkiem katalońskim. Pisze też o swoich emocjach, niezwykle silnej więzi z ukochanym zwierzakiem, wytatuowaniu sobie na przedramieniu jego wizerunku, ogromnej pustce po jego śmierci, przeżywaniu żałoby i adoptowaniu dwóch kociaków. Z ogromną czułością kreśli portret swojego największego kociego przyjaciela, powiernika i terapeuty, ale też z pasją przygląda się całemu gatunkowi oraz jego roli w historii, sztuce i literaturze.

W książce znajdziemy też zwięzłą historię kotów, interesujący przegląd kotów w sztuce (od Leonarda da Vinci do współczesności), sylwetki artystów, którzy swoją twórczość poświęcili kotom, porady dotyczące np. adopcji kota czy zintegrowania ze sobą dwóch kotów w jednym gospodarstwie domowym, ciekawostki o kotach syjamskich oraz planszę roślin domowych toksycznych dla kotów. Ogromnym atutem książki są autorskie ilustracje przedstawiające głównie kocie wizerunki, które z pewnością urzekną czytelników. Przyjemna lektura nie tylko dla miłośników kotów. Okładka twarda, szyta. Polecam.