Psie story. Historia niezwykłej przyjaźni człowieka z psem


Autor: Katarzyna Burda
Wydawnictwo: Zwierciadło

 

 

 

 

 

Książka dziennikarki naukowej związanej z „Newsweekiem” i miłośniczki zwierząt w niezwykły sposób przedstawia historię spotkania dwóch gatunków: psów oraz homo sapiens. Pierwsza część poświęcona jest początkom związku psa i człowieka. Autorka, opierając się na badaniach naukowych, próbuje ustalić, gdzie i kiedy to się zaczęło, w jaki sposób człowiek przyciągnął do siebie czworonoga i po co on mu był potrzebny. Jedna z teorii naukowych przytaczanych w książce mówi, że dzięki udomowieniu psów homo sapiens uzyskał przewagę nad neandertalczykami, wypierając ich z kolejnych siedlisk. Ciekawym fragmentem jest zestawienie ras pierwotnych wraz z ich charakterystykami. W drugiej części czytelnik dowiaduje się, jak działa umysł psa oraz w jaki sposób poznaje on świat swoimi zmysłami.  

Autorka snuje również rozważania nad inteligencją czworonogów, a punktem wyjścia do tego jest ranking najinteligentniejszych ras stworzony przez jednego z badaczy. Podstawą rankingu jest zdolność zwierząt do nauki nowych poleceń oraz skuteczność ich wykonywania po nauczeniu się. Burda, nie zgadzając się do końca z autorem tego zestawienia, podaje przykład jednego ze swoich pupili, niesfornego, nieposłusznego, niepotrafiącego wykonać żadnej sztuczki Piksela, który potrafi za to w zupełnej ciszy wynieść ze spiżarni pudełko jajek i niepostrzeżenie skonsumować je za domem, ukrywając skorupki w trawie. Czyż to nie jest inteligentne stworzenie? Ostatnia część książki poświęcona jest codziennej egzystencji psa i człowieka, bezgranicznemu oddaniu się zwierzęcia oraz jego roli w ludzkim życiu. 

Poznajemy historię psów poszukujących ludzi, wspomagających pracę celników i policjantów, psów żołnierzy, w tym malutkiego ukraińskiego Patrona, który wykrywa miny i ładunki wybuchowe na wyzwolonych terenach. Bardzo wzruszające są historie czworonogów, których opiekunowie umarli, a oni przez wiele lat, codziennie czekali w miejscu, gdzie ostatni raz widzieli swojego dwunożnego przyjaciela.  

Ciekawa, świetnie napisana, obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników psów. Oprawa miękka, klejona. Pozycja zawiera bibliografię i ilustracje. Polecam.