Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami


Autorka: Agnieszka Fiedorowicz
Grupa Wydawnicza Relacja

 

 

Debiut książkowy nagradzanej dziennikarki naukowej, reportażystki, specjalistki ds. promocji na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego to ciekawy reportaż odsłaniający kulisy pracy dentystów.

Autorka na bazie raportów, badań oraz rozmów z wieloma dentystami z różnych miejsc w Polsce kreśli obraz ich środowiska zawodowego oraz sytuacji polskiej stomatologii. Zagląda do gabinetów dentystycznych, zarówno tych mających kontrakt z NFZ-etem, jak i luksusowych klinik, z designerskimi wnętrzami, najnowocześniejszym sprzętem i muzykoterapią. Pokazuje, jak wygląda leczenie na fundusz z perspektywy lekarzy i pacjentów, a także co oferuje współczesna stomatologia za odpowiednią zapłatą. Śledzi kolejne etapy drogi zawodowej w branży stomatologicznej, począwszy od studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym, przez staże, szkolenia i specjalizację, aż do własnego gabinetu.

Rozmówcy opowiadają o swoich doświadczeniach, śmiesznych sytuacjach z gabinetów, trudnych przypadkach, szokujących pomysłach pacjentów (jak chociażby wybielanie zębów domestosem). Książka podzielona jest na dwanaście krótkich, tematycznych rozdziałów dotyczących m.in. studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym, poszczególnych specjalizacji dentystycznych, zarobków dentystów i ich kosztów (dowiemy się na przykład, ile kosztuje własny gabinet), dentofobii polskiego społeczeństwa, ruchu antykanałowców (obwiniających leczenie kanałowe za wszelkie możliwe schorzenia), a także oszustów podszywających się pod dentystów.

Ciekawy, przekazujący sporą dawkę przydatnej wiedzy, napisany z lekkością i humorem reportaż. Okładka miękka, klejona. Polecam.