Cukiernia pana Pączka


Autor: Dorota Gellner
Ilustratorka: Agnieszka Żelewska
Wydawnictwo Bajka
Poziom: BD O/I

Dorota Gellner, ceniona polska poetka tworząca dla dzieci, autorka wielu książek, słuchowisk, bajek muzycznych i tekstów piosenek, tym razem serwuje małym czytelnikom pyszne, pełne humoru i gier słownych opowieści.

„Cukiernia pana Pączka” to zbiór osiemnastu, napisanych rytmiczną prozą, zabawnych historyjek, których bohaterami są klienci cukierni, jej właściciel oraz pewien szwarccharakter. Do kawiarni zagląda między innymi mała Mania, która „truskawkowy tort pochłania”, pan hydraulik Jan Kolonko wpada tam na śniadanko, przykicają zajączki po pączki, przychodzą owce po makowce, a dziki wpadają po biszkopciki. Jest tu też historyjka – przedstawiona w czterech odsłonach – o pechowym złodzieju Lepkiej Rączce, który włamuje się do cukierni pod osłoną nocy.

Uroczy klimat cukierni serwującej pachnące wypieki i odwiedzanej przez sympatycznych łasuchów, jak też nieco mroczną atmosferę nocnych scen z włamywaczem w roli głównej znakomicie oddają ilustracje Agnieszki Żelewskiej. Świetna propozycja zarówno do wspólnego czytania, jak i samodzielnej lektury. Okładka twarda, szyta. Polecam.

Poprzednio na liście: „Zakochana myszka” p. 5/2022.