Maroko. U mnie w Marrakeszu


Autorka: Katarzyna Ławrynowicz
Wydawnictwo: Pascal

 

 

Książka Polki mieszkającej od ponad dziesięciu lat w Maroku, autorki bloga „U mnie w Marrakeszu” i pasjonatki kultury arabskiej to opowieść o realiach życia w wielobarwnym, różnorodnym, mozaikowym kraju.

Polka jako żona Marokańczyka mieszkająca pod jednym dachem z jego rodziną w starej, tradycyjnej dzielnicy Marrakeszu dość dobrze poznała codzienność, kulturę i obyczaje Marokańczyków. Wchodząc w lokalną społeczność, próbowała zagłębić się w odmienną kulturę i jej system wartości. W książce dzieli się swoimi doświadczeniami, wrażeniami i spostrzeżeniami związanymi z życiem w tym miejscu. Opisuje tradycyjne życie wspólnotowe Marokańczyków, ich gościnność, mentalność, obyczajowość i rytm codzienności. Oprowadza czytelników po tradycyjnym marokańskim domu, zabiera do kawiarni na dachu, publicznego hammamu (łaźni), typowej marokańskiej zielarni wypełnionej przyprawami, olejami, ziołami, perfumami i kadzidłami, zakładu krawieckiego, meczetu, a także na rozmaite ceremonie. Pokazuje złożoną rzeczywistość i specyfikę Marrakeszu oraz jego różnorodność kulturową. Z jednej strony toczy się tam powolne, spokojne, domowe życie tradycyjnych dzielnic, z drugiej zaś strony są tam głośne, tętniące życiem bazary, targowiska, ulice oraz nowoczesne centra handlowe.

Autorka barwnie opisuje klimat tych miejsc, ale też historie żyjących tam ludzi. W opowieść wplata wątki związane z marokańską historią, kulturą, religią i kuchnią (znajdziemy tu kilka przepisów). Bogato ilustrowana, ciekawa książka. Okładka utwardzona, szyta. Polecam.