Ja śpiewam, a góry tańczą Irene Solá

Ja śpiewam, a góry tańczą

Ja śpiewam, a góry tańczą Irene SoláAutorka: Irene Solá                                                         Wydawnictwo Czarne

 

 

 

 

 

 

Katalońska pisarka i artystka w swojej nowej powieści – wyróżnionej Europejską Nagrodą Literacką 2020 – tworzy bardzo plastyczną, tętniącą różnymi przejawami życia, górską przestrzeń, w której, jak pojawiające się na Ziemi kolejne organizmy, rodzą się nowi bohaterowie i chcą zostawić po sobie jakiś ślad, opowiedzieć własną historię. Każda z tych opowieści, niezależnie od tego, z czyjej perspektywy jest prezentowana człowieka, sarny, chmury, wodnej panny czy olbrzyma zawiera tyle samo bólu, radości, strachu, smutku, miłości, rywalizacji, pragnień, życia i śmierci. Przyroda okazuje się równie piękna i równie okrutna dla wszystkich.

W gąszczu postaci i prywatnych dramatów odbiorca może poczuć się odrobinę zagubiony, ale to tylko pozorny chaos. Rytm tej historii, wyznaczany przez delikatne, kobiece pióro autorki, odkrywa się powoli. Oryginalny, metaforyczny styl pozwala na delektowanie się drobiazgowymi opisami obrazów i dźwięków natury oraz stopniowe układanie poszczególnych elementów świata przedstawionego w harmonijną całość.

Inspirowana mitami, historią i wiejskimi balladami powieść, w której opisywane wydarzenia nierzadko przybierają kształt snu, mimo wszystko bardzo przystaje do rzeczywistości, także współczesnej. Polecam.

Oprawa miękka, klejona.