Duży problem


Autor: Davide Cali
Ilustrator: Marco Somà
Wydawnictwo: Tako
Poziom: BD O/I

 

Włoscy twórcy, Davide Cali, nagradzany pisarz o szwajcarskich korzeniach, oraz Marco Somà, ceniony ilustrator, przenoszą małych czytelników do baśniowej krainy motyli mierzących się z pewnym problemem.

Otóż pewnego dnia spokojne życie skrzydlatych mieszkańców zakłóca pojawienie się ogromnego, tajemniczego obiektu. Uczeni głowią się, jak pozbyć się tego problemu. Dowódca wojsk proponuje zniszczyć obiekt za pomocą megatonowej bomby. Wynalazca zamierza zaprojektować specjalną machinę turlającą. Z kolei filozof uważa, że trzeba zastanowić się na przyczyną istnienia problemu, pesymista zaś widzi w nim znak zwiastujący koniec świata. Gdy dorośli mieszkańcy tak debatują, kłócą się i protestują, do kłopotliwego obiektu podchodzi mała dziewczynka, która odkrywa, że jest on bardzo smaczny. Zaintrygowani mieszkańcy też chcą go skosztować i zabrać choć kawałek do domu. Wkrótce ich duży problem właściwie sam się rozwiązuje. Historyjka kończy się przesłaniem, że „nawet największe problemy i troski znikają jak kamfora, gdy dzielimy je z innymi”.

Książka w ciekawy, obrazowy sposób przedstawia różne podejścia do tego samego problemu. Pełnemu lęków, podejrzliwości i wrogości stosunkowi dorosłych do problemu przeciwstawia odważne, otwarte, pozytywne podejście dziecka. Pokazuje, że nawet duży problem może mieć proste rozwiązanie. Z mądrym, uniwersalnym, poetyckim tekstem wspaniale współgrają wielobarwne, zachwycające, pełne smaczków ilustracje. Duży format, okładka twarda, szyta. Gorąco polecam.