Morze i cywilizacja. Morskie dzieje świata

Autor: Lincoln Paine
Państwowy Instytut Wydawniczy
Warszawa 2022

„Morze i cywilizacja” to kolejna imponująca publikacja, która ukazała się w znanej wszystkim „ceramowskiej” serii: Rodowody Cywilizacji. Autor podjął się karkołomnego zadania opisania historii świata przez pryzmat relacji człowieka i wody. Ogrom pracy włożonej w przygotowanie rozprawy widoczny jest nie tylko w objętości publikacji, lecz także w różnorodności kontekstów.

Nowa perspektywa badawcza pozwala dostrzec zjawiska i schematy dotychczas niezauważane. Badacz skupia się na kolejnych regionach geograficznych, by ukazać proces łączenia się i wchodzenia w interakcje nadmorskich części świata. Nie bez znaczenia jest też rola żeglugi rzecznej, kluczowej dla rozwoju krajów z głębi lądu. Autor opisuje jak wyprawy podejmowane przez odkrywców, bitwy morskie i wymiana towarów, w tym handel niewolnikami, wpłynęła na życie ludzi w różnych częściach świata. Dodatkowo, w rozprawie znajdziemy porównanie technik nawigacyjnych, stosowanych w poszczególnych krajach od czasów starożytnych do współczesności, a także przegląd typów statków wodnych, który stanowi zarys historii szkutnictwa.

Książka zawiera mapy, ilustracje, obszerną bibliografię, indeks nazwisk, nazw geograficznych i etnicznych. Okładka twarda, szyta. Polecam zainteresowanym tematem.