Pamięć operacyjna

Autorka: Maiwenn Alix                                           Wydawnictwo Widnokrąg

Poziom: BD IV-3

 

Pamięć operacyjna stanowi drugą część trylogii autorstwa francuskiej pisarki Maiwenn Alix. To brawurowa opowieść science-fiction dla młodzieży. Choć utrzymana w klimacie mocno przygodowym, dotyka kwestii trudnych, a taką niewątpliwie jest funkcjonowanie w systemie opresyjnym, totalitarnym, gdzie swobody obywatelskie są zarezerwowane dla wybranych, większość pozostaje bierna, a nieliczni podejmują walkę o wolność. Do tej ostatniej grupy należy główna bohaterka historii – nastoletnia Lani, która także w tej części cyklu jest co chwila poddawana rozmaitym próbom charakteru. Musi pokonać liczne przeciwności, aby uwolnić swego ukochanego.

Po sukcesie tej operacji nie może jednak spocząć na laurach, bowiem okazuje się, że w obozie rebeliantów dochodzi do zamach stanu, w efekcie którego władzę przejmują jednostki zdegenerowane i nieobliczalne. Aby szukać sojuszników Lani podszywa się pod zaginioną córkę jednego z wodzów prowincjonalnych wysp, który zarządza swoim terytorium w sposób tak archaiczny i autokratyczny, że młodą, wyemancypowaną Lani mierzi to niesłychanie. Pełna napięcia fabuła toczy się w szalonym tempie, obfituje w mnóstwo zaskakujących zwrotów akcji, a pełnokrwista bohaterka dostarcza czytelnikom, a może szczególnie nastoletnim czytelniczkom masę emocji.

Jako, że mamy do czynienia z powieścią science-fiction, dostajemy też w pakiecie pewną porcję wiedzy technologicznej, co może mieć związek z profesją autorki, która jest dyplomowanym inżynierem, choć – jak widzimy – z inklinacjami do uciekania w świat fikcji literackiej. Ta propozycja z pewnością zadowoli nawet wybrednego młodego odbiorcę. Zdecydowanie polecam. Oprawa miękka, klejona. Anna Karczewska