Pomysł za milioooooon


Autorka: Katerina Sad
Wydawnictwo: Tatarak
Poziom BD O/I

 

 

Autorska książka ukraińskiej artystki, ilustratorki, absolwentki Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki to urocza opowieść o kreatywnych i przedsiębiorczych kaczkach.

W pewien jesienny dzień właściciel opuszcza swoje gospodarstwo, zostawiając w nim na pastwę losu stadko kaczek. Początkowo osamotnione kaczki martwią się, jak przeżyją zbliżającą się zimę. Wkrótce jednak postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i znaleźć sobie nowego gospodarza. W tym celu próbują nauczyć się pisać, ale zamiast liter niechcący tworzą jagodowe odbicia śladów swoich łapek. Powstała w ten sposób wzorzysta tkanina przyciąga uwagę jeżyka, który proponuje, aby wymieniły ją na jabłka. Zadowolone z takiego obrotu rzeczy kaczki otwierają małe przedsiębiorstwo, zdobywając mnóstwo jedzenia na całą zimę. Odkrywają, że dzięki prowadzeniu własnej działalności mogą być niezależne i samowystarczalne.

Autorka przekonuje małych czytelników, że nawet z najtrudniejszej sytuacji można znaleźć wyjście, czasami jeszcze lepsze niż byśmy tego chcieli. Pokazuje też, że nie należy się zniechęcać niepowodzeniami czy błędami, gdyż porażka – tak jak w przypadku naszych bohaterek – może być początkiem sukcesu i uwidocznić nasze talenty. Opowieść rozgrywa się przede wszystkim w płaszczyźnie wizualnej – kacze przygody przedstawione są na pięknych, malarskich, całostronicowych ilustracjach uzupełnionych prostymi, bardzo krótkimi tekstami (zazwyczaj jednozdaniowymi) oraz komiksowymi dymkami. Książka została wydana w Polsce w ramach projektu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”. Wewnątrz znajduje się kod QR, po zeskanowaniu którego można wysłuchać książki w wykonaniu Łukasza Nowickiego. Duży format, okładka twarda, szyta. Polecam.