Diabeł, którego znasz : psychiatria sądowa bez tajemnic Gwen Adshead Eileen Horne

Diabeł, którego znasz : psychiatria sądowa bez tajemnic

Diabeł, którego znasz : psychiatria sądowa bez tajemnic Gwen Adshead Eileen HorneAutorki: Gwen Adshead, Eileen Horne                Wydawnictwo Znak Litera Nova

 

Pierwsza na liście publikacja duetu autorskiego: G. Adsheadterapeutki pracującej jako psychiatra sądowy, zajmującej się leczeniem sprawców brutalnych przestępstw oraz E. Hornedramatopisarki.

Książka jest relacją z przebiegu prowadzonych przez dr Adshead terapii jedenastu przestępców, wśród których znajdują się więźniowie odsiadujący wyroki za morderstwa, podpalenia, stalking i są to najczęściej osoby cierpiące na poważne choroby psychiczne. Specjalistka, poza tym, że dość szczegółowo opisuje przypadki swoich pacjentów starając się dotrzeć do źródeł i motywów ich postępowania, zdradza sporo informacji na temat pracy psychiatry sądowego. Pozwala czytelnikowi spojrzeć na jej osobiste przemyślenia, odczucia i wewnętrzne procesy, jakie dokonywały się podczas sesji terapeutycznych. Interesujące jest przede wszystkim a wyraźnie zaakcentowane w książce nastawienie terapeutki do pacjentów, którzy popełnili przecież straszne zbrodnie, a tutaj traktowani są z szacunkiem i empatią. Adshead pisze o ich cierpieniu i określa jako ludzi “ocalałych z katastrofy”, którzy potrzebują pomocy w pogodzeniu się z nową tożsamością. Autorka, choć nie usprawiedliwia przestępców i popełnionych przez nich zbrodni to zwraca uwagę, że „powszechna potrzeba potępienia sprawców przemocy wynika jedynie z aktu prymitywnej sprawiedliwości, który nie pozwala nam się uwolnić od strachu i gniewu.” W parze z tą myślą pojawia się tytuł publikacji, zaczerpnięty z łacińskiego powiedzenia: “diabeł, którego znamy, jest mniej groźny od tych, których nie znamy”. Adshead zwraca w tym kontekście uwagę na konieczność zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia psychicznego i traktowania problemu w sposób priorytetowy.

Pozycja warta uwagi, interesująca i dobrze napisana. Polecam. Oprawa miękka, klejona. Na końcu przypisy.