Sędzia sprawiedliwy Maciej Grabowski

Sędzia sprawiedliwy

Sędzia sprawiedliwy Maciej GrabowskiAutor: Maciej Grabowski                                                Wydawnictwo Lucky

 

To pierwsza na liście książka Macieja Grabowskiego, choć pochodzący z Lubawy pisarz ma już debiut literacki za sobą. W 2021 r. wydał powieść przygodową: “Szukaj bez względu na wszystko”.

Obecna to kryminał osadzony we współczesnych realiach małego prowincjonalnego miasteczka na Mazurach. W Grudnie dochodzi do serii morderstw, co budzi coraz większy niepokój mieszkańców. Morderca jest nieuchwytnym perfekcjonistą – nie zostawia żadnych śladów. Jednocześnie pokazuje miastu swoje przerażające usposobienie, ofiary bowiem traktuje z wyjątkowym okrucieństwem – martwe ciała porzuca w centrum Grudna z oskalpowanymi głowami, co staje się jego znakiem rozpoznawczym. Fabuła w ogóle obfituje w liczne obrazy okrucieństwa, widoczne nie tylko w naturalistycznych opisach samej zbrodni, ale też zdarzeń rozgrywających się pośród czterech ścian domowego zacisza, dlatego warto zwrócić uwagę bardziej wrażliwych czytelników na tę kwestię. Z każdym rozdziałem książki pojawiają się nowi bohaterowie (zarówno ofiary, jak i związani z ich poszukiwaniem śledczy, rodzina, znajomi), których poznajemy nie tylko powierzchownie, bo przyglądamy się też ich psychologicznym portretom, trudnym wspomnieniom z dzieciństwa i minionym doświadczeniom dorosłego życia. Kolejne zbrodnie wplecione w tok wydarzeń oraz losy poszczególnych postaci przybliżają odbiorcę do rozwiązania zagadki i poznania sylwetki mordercy.

Choć autor wykorzystuje znane schematy fabularne policjant z pogmatwaną przeszłością, małe miasteczko, seryjny mordercalekturę z czystym sumieniem można polecić zwolennikom powieści kryminalnych, w których dynamiczna akcja, rosnące napięcie i krwawe opisy odgrywają rolę pierwszoplanową.

Oprawa miękka, klejona.