Panna Kim wie


Autorka: Cho Nam-Joo
Wydawnictwo: Mando

 

 

Druga na liście książka cenionej koreańskiej pisarki i scenarzystki telewizyjnej to zbiór zanurzonych w codzienności opowieści o Koreankach. Przedstawia on osiem historii kobiet na różnych etapach życiowej drogi.

Jedną z nich jest starsza kobieta, która odwiedza w domu opieki dla pacjentów z chorobą Alzheimera umierającą starszą siostrę. Wizyty te stają się pretekstem do snucia wspomnień rodzinnych, przeanalizowania własnego życia i opowiedzenia o ważnych życiowych decyzjach, jak chociażby zmianie nielubianego imienia w wieku sześćdziesięciu lat.

Bohaterką opowiadani „Bunt” jest popularna pisarka, która w swoich utworach porusza feministyczne tematy, przez co mierzy się z hejtem. Z bólem wspomina zdarzenie z czasów licealnych, kiedy została spoliczkowana przez dyrektora szkoły za brak mundurka. Roztrzęsioną dziewczyną zaopiekowała się wtedy nauczycielka języka koreańskiego. Pożyczyła jej książkę „Ptasi dar”, która pomogła jej przetrwać okres bezradności i wyczerpania. Teraz po latach dawna uczennica i nauczycielka znowu się spotykają, wspominając dawne czasy. Bohaterka musi jeszcze raz zmierzyć się z trudnymi doświadczeniami, upokorzeniem i zakorzenionym w niej poczuciem wstydu. W opowiadaniu „Uciekinier” obserwujemy metamorfozę matki trojga dorosłych dzieci porzuconej przez siedemdziesięcioletniego męża. Jego ucieczka zbliża do siebie członków rodziny.

Poznajemy też historię związku trzydziestoletniej bibliotekarki z mężczyzną, któremu podporządkowała całe swoje życie. Po dziesięciu latach toksycznej relacji bohaterka postanawia się od niej uwolnić, przeprowadza się w inne miejsce, zaczyna nowe studia i nowy rozdział w życiu. Opowiadania koncentrują się na skomplikowanych relacjach rodzinnych i międzyludzkich. Autorka portretuje kobiety, które mierzą się z poczuciem wstydu i winy, ale też walczą o swoją niezależność, prawo do wyrażania własnych myśli i uczuć. Pokazuje ich różne sytuacje życiowe, problemy, z jakimi się mierzą, oraz ukryte pragnienia, z jakich często muszą rezygnować.

Uniwersalne, życiowe opowiadania. Okładka twarda, szyta. Polecam miłośnikom refleksyjnej prozy i historii osadzonych w południowokoreańskich realiach. Poprzednio: „Kim Jiyoung urodzona w 1982” p. 19/2021.