Papcio Chmiel udomowiony


Autorzy: Monique Chmielewska-Lehman, Artur Chmielewski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

 

Prezentowana książka to spisane przez dziennikarkę Karolinę Prewęcką opowieści Monique i Artura, dzieci Jerzego Chmielewskiego, słynnego Papcia Chmiela, twórcy najbardziej znanej, uczłowieczonej małpy – Tytusa.

Oboje są również postaciami nietuzinkowymi: ona jest artystką, malarką, twórczynią gobelinów, on zaś został inżynierem, naukowcem, pracownikiem NASA, kierownikiem misji kosmicznych. W książce odkrywają przed czytelnikami, jaki był ich ojciec, co im wpoił, jak się z nim żyło, co było dla niego ważne. Wspominają swoje dzieciństwo, wspólne zabawy, spacery i wycieczki, na których ojciec zaszczepiał im miłość do natury, uczył ich kreatywności, niestandardowego myślenia, wnikliwego obserwowania świata i zwracania uwagi na detale. Opowiadają o jego pracy, o tym, jak ważne miejsce w jego życiu zajmowały sztuka i humor, przelewane na karty kolejnych ksiąg przygód Tytusa, Romka i A’Tomka w jego pracowni na warszawskim Mokotowie.

Życie z artystą to nie była jednak tylko sielanka; z książki wyłania się obraz prawdziwego człowieka, który miał trudności z okazywaniem uczuć, docenianiem dzieci i żony, uciekał się do stosowania żołnierskiego drylu wobec dzieci w prozaicznych sytuacjach, np. ścielenia łóżka czy składania ubrań. Opowieści Monique i Artura przeplatane są zbiorkami cytatów Tytusa oraz złotych myśli i kreacji językowych Papcia. Całość wzbogacają liczne zdjęcia z rodzinnego archiwum.

Szczera, ciekawa opowieść o życiu z ekscentrycznym artystą na tle historii Polski, która mocno oddziaływała na codzienność. Okładka miękka, klejona. Polecam.