W trybach chaosu. Jak media społecznościowe przeprogramowały nasze umysły i nasz świat


Autor: Max Fisher
Wydawnictwo: Szczeliny

 

 

 

Książka amerykańskiego dziennikarza „New York Timesa” obnaża mechanizmy działania mediów społecznościowych.

Autor pokazuje, jak aplikacje do łączenia ludzi czy zapewnienia im rozrywki stały się miejscem podziału społeczeństw. Pozycja prezentuje historię rozwoju portali społecznościowych, które żyją z użytkowników, konsumując ich czas, angażując ich w dyskusje na grupach lub forach. Kluczem do tego są kontrowersje, chwytliwe treści, tematy, które polaryzują społeczności i tworzą bańki, w których użytkownicy spotykają podobnych sobie. Technologiczni giganci z Doliny Krzemowej wykorzystują do tego algorytmy głębokiego uczenia maszynowego, które na podstawie zainteresowań pojedynczego użytkownika podsuwają mu kolejne treści.

Dziennikarz opisuje sytuację, która zdarzyła się w czasie podróży, gdy jeden ze współpasażerów na popularnym portalu z filmami oglądał materiały o teoriach spiskowych, a algorytm ciągle proponował mu następne. Miejsca w internecie, które z założenia miały być przestrzenią spotkań, stały się kanałami szerzenia nienawistnych treści oraz oddziaływania na społeczeństwo. Książka ukazuje, jak kształtowane przez koncerny sposoby serwowania treści wpływają na rzeczywistość na świecie, generując realne wydarzenia, np. zamieszki.

Ciekawie napisana pozycja, która uświadamia czytelnikowi mechanizmy społecznej inżynierii w internecie. Zawiera przypisy końcowe. Okładka miękka, klejona. Polecam.