Przeprowadzę cię na drugi brzeg. Rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu


Autorka: Justyna Dąbrowska
Wydawnictwo Agora

 

 

Najnowsza publikacja znanej psychoterapeutki, redaktorki, dziennikarki, laureatki Nagrody im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy; poprzednio na liście: „Zawsze jest ciąg dalszy. Rozmowy z psychoterapeutami” p. 2/2022.

Tym razem Justyna Dąbrowska zajmuje się tematyką okołoporodową. Mimo zmian, jakie zaszły w polskich porodówkach od pierwszej akcji „Rodzić po ludzku”, to nadal trafiają do jej gabinetu kobiety, które doznały krzywd na porodówkach, doświadczyły złego traktowania w trakcie porodu, a ich prawa zostały złamane. Gdy dziennikarka podjęła ten temat w mediach społecznościowych, natychmiast napisało do niej wiele kobiet chcących podzielić się swoimi osobistymi historiami. Zapis rozmów z nimi stanowi pierwszą część książki. Bohaterki wspominają tu swoje traumatyczne porody, opowiadają o upokarzających sytuacjach, przedmiotowym traktowaniu, bezdusznych procedurach, poczuciu winy i głębokich ranach. Wśród nich są też kobiety, które w dramatycznych okolicznościach straciły ciążę albo urodziły martwe dziecko. W kolejnej części książki Dąbrowska analizuje doświadczenia swoich bohaterek z perspektywy psychologicznej, pomagając zrozumieć mechanizmy przemocy położniczej i jej konsekwencje. Porusza tu tematy dotyczące infantylizacji kobiet, ich uprzedmiotowienia, przemocy i traumy okołoporodowej.

Ostatnia część zawiera rozmowy z doświadczonymi położnymi, które podkreślają, jak ważny w ich pracy jest świadomość emocji i zrozumienie. Głos zabiera tu również psychoterapeutka Anna Zarzycka, która na co dzień zajmuje się kobietami w ciąży i po porodzie. Na końcu książki znajduje się dodatek, który zawiera informacje o prawach kobiet w czasie porodu, słownik ważniejszych pojęć oraz listę placówek, w których można otrzymać pomoc i wsparcie.

Autorka  zdecydowanie przeciwstawia się złemu traktowaniu kobiet w ciąży i trakcie porodu. Pisze: „Chciałabym, aby kobieta w jednym z tych najważniejszych momentów swojego życia była otoczona nie tylko profesjonalną opieką, lecz także troską, szacunkiem i zrozumieniem”. Ma nadzieję, że ta książka będzie początkiem ważnej rozmowy i przyczyni się do zmian. Warta uwagi lektura. Okładka miękka, klejona. Polecam.