Odwołać katastrofę. Rozmowy o klimacie, buncie i przyszłości Polski Tomasz Borejza

Odwołać katastrofę. Rozmowy o klimacie, buncie i przyszłości Polski

Odwołać katastrofę. Rozmowy o klimacie, buncie i przyszłości Polski Tomasz BorejzaAutor: Tomasz Borejza                                            Wydawnictwo Znak Horyzont

 

Dziennikarz, publicysta i socjolog Tomasz Borejza rozmawia ze specjalistami o kryzysie klimatycznym, ludzkiej arogancji wobec środowiska i konsekwencjach, jakie poniesie w związku z tym Polska.

Układ przeprowadzonych przez Borejzę wywiadów zaprezentowany został w oparciu o koncepcję granic planetarnych – pojęcie stworzone przez naukowców skupionych wokół sztokholmskiego Centrum Badań nad Odpornością Ziemi, badających stopień obciążenia każdego z systemów Ziemi. Granic tych jest dziewięć (stąd też ilość rozmów ze specjalistami w danych dziedzinach), a dotyczą one: wielkiego wymierania gatunków, żywności, wody, zmian klimatu, mórz i oceanów, powietrza, śmieci, warstwy ozonowej oraz tzw. punktów krytycznych. Badania wykazują, że spośród dziewięciu granic, o których mowa, pięć zostało już przekroczonych. Jak wynika z publikacji, najgorzej jest z różnorodnością biologiczną. Prof. Piotr Skubała, biolog z Uniwersytetu Śląskiego, zwraca uwagę na zawrotne tempo znikania gatunków (obecnie tracimy ich co najmniej sto na milion w ciągu roku), między innymi tych, które są gwarancją prawidłowego działania całych ekosystemów. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy podaje bezpośrednie niszczenie środowiska na ogromną skalę, a więc wycinanie lasów, polowania, połowy, zbieractwo, przemysłowe rolnictwo, przemysłową hodowlę zwierząt, produkcję śmieci czy sprowadzanie gatunków inwazyjnych, które stanowią zagrożenie dla różnorodności rodzimej przyrody (w tym miejscu prof. Skubała wspomina o modzie na sadzenie w Polsce nawłoci kanadyjskiej, która ma przewagę nad lokalnymi roślinami i zagarnia ich przestrzeń), a jak podkreśla “żeby świat był bezpieczny i funkcjonował, potrzebuje różnorodności genów, gatunków i krajobrazów”.

T. Borejza i jego rozmówcy poruszają szczególnie ważne tematy, a mówią o nich w sposób bardzo interesujący i przystępny dla każdego odbiorcy. Publikacja zawiera fotografie oraz listę polecanych książek.

Oprawa twarda, szyta. Polecam.