Głosujcie na Wilka!


Autor: Davide Cali
Ilustratorka: Magali Clavelet
Wydawnictwo: Zakamarki
Poziom: BD I

 

Książka uznanego włoskiego autora literatury dziecięcej oraz francuskiej ilustratorki to humorystyczna historyjka obrazkowa wprowadzająca dzieci w świat polityki.

Rzecz dotyczy wyborów, które mają się odbyć w pewnym gospodarstwie. Startują w nich głównie miejscowe zwierzęta: poczciwy Kacper Knur z propozycją programu „Błoto+” („Więcej błota dla każdego”), Aniela Kokoszka głosząca hasło „Moje jajo moja sprawa” czy bracia Myszowie z serowym postulatem. Tym razem jednak pojawia się też nieznany nikomu kandydat – Alojzy Wilk. Od razu przyciąga uwagę wszystkich zwierząt, nosi bowiem elegancki garnitur, jest sympatyczny, czarujący, no i przede wszystkim przystojny. Ma też bardzo przekonujące hasła: „Przyjaciel wszystkich!”, „Przyjaźń ponad wszystko”. Nikogo więc nie dziwi, że to on wygrywa wybory. Jednak jako nowy szef gospodarstwa nie jest już taki przyjazny i dostępny. Ignoruje problemy swoich wyborców, przez co coraz bardziej wzrasta niezadowolenie społeczne. Zwierzęta są szczególnie zaniepokojone tajemniczymi zniknięciami baranów, kur i myszy. Gdy odkrywają, że to rząd stoi za tym skandalem, postanawiają go obalić i wybrać kolejnego szefa. Czy zwierzęta jednak wyciągną nauczkę z poprzednich wyborów?

Książka w pomysłowy sposób pokazuje proces wyborczy i działanie propagandy. Uczy krytycznego podejścia do politycznych obietnic czy populistycznych działań. Może być świetnym punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi o wyborach, polityce i mechanizmach władzy. Z krótkim, zabawnym tekstem doskonale współgrają urocze, pełne humoru i smaczków ilustracje z komiksowymi elementami. Niektóre sceny mogą być nieodpowiednie dla najmłodszych dzieci. Większy format. Okładka twarda, szyta. Polecam.

Poprzednio na liście: „Duży problem” p. 4/2023.