Smak. Życie i jedzenie


Autor: Stanley Tucci
Wydawnictwo: Marginesy

 

 

Znany amerykański aktor, scenarzysta i reżyser o włoskich korzeniach opowiada o swoim życiu przez pryzmat jedzenia. W książce łączy osobiste historie, opowieści kulinarne, barwne opisy dań, scenki rozpisane na głosy oraz przepisy.

W pierwszych rozdziałach snuje sentymentalną opowieść o rodzinnym domu w północnej części hrabstwa Westchester w stanie Nowy Jork, w którym przywiązywało się wielką wagę do jedzenia. Codziennie na stole pojawiał się przygotowany przez mamę smaczny, zdrowy posiłek, a ulubionym tematem rodzinnych rozmów było jedzenie. Z wielką przyjemnością wspomina rodzinne obiady, wyśmienite dania swojej mamy, tradycyjne piątkowe potrawy swego ojca, niedzielne wizyty u dziadków i aromaty kuchni babci. Podaje tu przykładowe jadłospisy podczas roku szkolnego, rodzinne menu wigilijne oraz dania serwowane w ich domu podczas Dnia Niepodległości. Dzieli się zarówno przepisami przekazywanymi w jego rodzinie z pokolenia na pokolenia, jak i własnymi wersjami tych dań. Z polotem wprowadza czytelników w arkana sztuki kulinarnej, w tym na przykład dobierania makaronu do sosu.

W dalszych rozdziałach opowiada o doświadczeniach związanych z żywieniem podczas pracy na różnych planach filmowych, odkrywaniu krajobrazów kulinarnych miejsc, w których mieszkał, dorabianiu jako kelner, programach kulinarnych, które wpłynęły na jego życie, filmach poświęconych jedzeniu, dzieleniu pasji do gotowania najpierw z pierwszą żoną, która zmarła przedwcześnie, potem z obecną, dla której przeprowadził się do Anglii. Wielokrotnie podkreśla, jak niezwykle ważne jest dla niego gotowanie, dobre jedzenie i wspólne posiłki z rodziną.

Ciepła, szczera, napisana lekkim, dowcipnym językiem książka, która spodoba się fanom aktora i miłośnikom opowieści kulinarnych. Okładka miękka, klejona. Polecam.