Jestem przy tobie (ja też!)


Autorka: Smriti Halls
Ilustrator: Steve Small
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Poziom: BD O/I

 

Książka brytyjskiego autorsko-ilustracyjnego duetu; za tekst odpowiada Smriti Halls, autorka pochodząca z Indii, natomiast za ilustracje Steve Small, grafik, reżyser i animator.

Twórcy „Jestem przy tobie” (wyd. 2020, do nas nie dotarła) kontynuują historię pary przyjaciół, niedźwiedzia i wiewiórki, którzy w prezentowanym tomiku pojawiają się z instrumentami muzycznymi. Gdy do ich zgranego, nie tylko pod kątem muzycznym, duetu stara się dołączyć pewna uparta kura z podręczną walizką pełną instrumentów, bohaterowie odnoszą się do niej sceptycznie, próbują ją zbyć i dają jej do zrozumienia, że nie są zainteresowani triem.

Odtrącona kura rezygnuje z dalszego zabiegania o ich przyjaźń i postanawia znaleźć sobie bardziej otwarte i fajne towarzystwo. Te poszukiwania jednak wiodą ją do ciemnego lasu, gdzie czyhają na nią podstępne i niebezpieczne typki. Z opresji ratują ją zaniepokojeni jej zniknięciem miś i wiewiórka. Od tej pory wszyscy troje tworzą zgraną paczkę i wspólnie muzykują, nie zrażając się „drobnymi dysharmoniami” czy „małymi kakofoniami”.

Rymowany, pełen nawiązań muzycznych tekst (na język polski przetłumaczony przez Barbarę Supeł) świetnie dopełniają urocze, zabawne ilustracje. Pogodna, ciepła książka o otwartości, akceptacji i więzi między przyjaciółmi. Duży format, okładka twarda, szyta. Polecam.