Rodzina Obrabków i klątwa gipsowego kota


Autor: Anders Sparring
Wydawnictwo: Zakamarki
Poziom: BD I

 

Piąta część cyklu o przygodach nietuzinkowej rodziny Obrabków tworzonego przez szwedzkiego scenarzystę, aktora i autora książek dla dzieci; poprzednio: „Rodzina Obrabków i psia sprawa” p. 6/2023.

Jak zapewne pamiętają czytelnicy, w rodzinie drobnych złodziejaszków czarną owcą jest mały Ture, który w przeciwieństwie do swojej młodszej siostry Elki (Kryminelki) nie potrafi kraść, a nawet kłamać. Tym razem jednak role się odwracają i teraz to Elka jest uczciwa, a Ture zachowuje się kryminalnie. Dzieje się to za sprawą klątwy gipsowego kota, jaka spada na rodzeństwo, kiedy w sklepie ze starociami niechcący rozbijają starożytną figurkę Basted – kocicy szczęścia. Chcąc odwrócić klątwę i odzyskać swoje poprzednie charaktery bohaterowie muszą rozwikłać zagadkę tajemniczego listu znalezionego w brzuchu kotki. Przy okazji zaś poznają „straszną” historię swojego przodka Kradzisława Obrabka, który porzucił złodziejski fach i został policjantem, postrachem złodziei. Nie zabraknie również wątku poczciwego, sympatycznego policjanta, Paula Icjanta, który tym razem uczy dzieci gwizdania na palcach.

Autor w pełnej szalonych przygód i brawurowej akcji opowieści przemyca wartości rodzinne – rodzina Obrabków bowiem tworzy zgrany zespół, zawsze się wspiera, spędza ze sobą czas przy kuchennym stole i ciasteczkach, a ich relacje są bardzo ciepłe. Humorystyczny charakter opowieści świetnie podkreślają ilustracje w karykaturalnym stylu autorstwa Pera Gustavssona, na których nasi Obrabkowie noszą koszulki w paski i złodziejskie maski.

Książki z tego cyklu można czytać w dowolnej kolejności. Okładka twarda, szyta. Polecam miłośnikom przewrotnych, pełnych czarnego humoru historii.