Niebieski. Ilustrowana historia koloru


Autorka: Cristiana Valentini
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

 

 

Wielkoformatowa książka włoskiej graficzki, ilustratorki, pisarki i animatorki to znakomicie zilustrowana i opowiedziana historia koloru niebieskiego – od starożytności do współczesności.

Autorka zabiera czytelników do słynnych miast, pałaców, salonów, galerii i innych ciekawych miejsc, pokazując znaczenie koloru niebieskiego w poszczególnych epokach, jego zastosowanie i różnorodne odcienie. Prezentuje też charakterystyczne obiekty architektoniczne, malowidła ścienne, dzieła sztuki i ubrania, zmieniające się gusta estetyczne oraz rozmaite ciekawostki historyczne i chemiczne.

Historię koloru niebieskiego poznajemy m.in. przez pryzmat wierzeń starożytnych Egipcjan uznających go za kolor bogów, średniowiecznych Madonn w lazurowych płaszczach, niebieskości świata orientalnego, niezwykle kosztownej i pożądanej w renesansie ultramaryny, barwionych błękitem pruskim mundurów wojskowych w XVIII wieku, XIX-wiecznej palety barw artystów europejskich i amerykańskich, bluesa i „niebieskich demonów”, spodni z denimu noszonych przez kowbojów z Dzikiego Zachodu, błękitnej planety oraz współczesnych flag organizacji międzynarodowych symbolizujących sprawiedliwość. Dowiemy się też, jak pozyskiwano w różnych epokach i miejscach na świecie niebieskie pigmenty oraz barwniki. Dodatkową atrakcją książki są zadania na spostrzegawczość umieszczane na każdej rozkładówce w sekcji „Wytęż wzrok” (trzeba np. znaleźć wszystkie hipopotamy na ilustracji).

Okładka twarda, szyta. Polecam.