„Fred, psi ekopatrol”

Autorka: Barbara Kosmowska
Ilustrator: Marcin Minor
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura

Poziom: BD I

 

Kolejna książka znanej pisarki, trzykrotnej laureatki Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, to zabawna opowieść o perypetiach tytułowego psa Freda – wesołego szczeniaka, wywodzącego się ze znakomitego rodu wyżłów Spinone Italiano, który porzucił rodzinne tradycje myśliwskie na rzecz wielkiej misji: tropienia i polowania na śmieci. Fred, bo to on jest narratorem, snuje barwną opowieść o swoich codziennych próbach ratowania planety przed katastrofą ekologiczną.

Wielkie sprzątanie świata zaczyna od regularnego czyszczenia z resztek jedzenia misek swoich współlokatorów-kotów. Kolejnym etapem jego misji jest praca w terenie – z okolicznych lasów, pól i łąk znosi na podwórze mnóstwo plastikowych śmieci. Postanawia też przeprowadzić kontrolę przydomowego śmietnika (upewniając się, że wszystko zostało dobrze posegregowane) oraz wypowiedzieć wojnę plastikowym butelkom w domu (gryząc je i chowając po kątach). I mimo że jego „ludzie, jak to rodzice, są czasami trudni” i często nie doceniają jego starań, to on się nie zniechęca, nadal się nie oszczędza podczas patrolowych prac i całym sercem angażuje się w kolejne akcje ekologiczne.

Autorka w pomysłowy sposób, na bazie przemyśleń psa-ekologa i jego pełnych komicznych nieporozumień przygód, pokazuje dzieciom współczesne zagrożeni środowiska i proekologiczne zachowania. Przemyca też sporo ciekawych informacji na temat ptaków i pracy ornitologa. Tekst wzbogacają znakomite ilustracje cenionego artysty, malarza – Marcina Minora.

Wartościowa, pełna humoru książka o charakterze ekologicznym, którą czyta się z uśmiechem na ustach. Dodam jeszcze tylko, że pierwowzorem głównego bohatera jest pies autorki. Oprawa twarda, szyta. Szczególnie polecam.