Mój balet, Aneta Wira-Ostaszyk, Joanna Kończak

„Mój balet”

Mój balet, Aneta Wira-Ostaszyk, Joanna KończakAutorki: Aneta Wira-Ostaszyk, Joanna Kończak
Wydawca: Nasza Księgarnia

 

Kompendium poświęcone baletowi napisane wspólnie przez tancerkę Teatru Wielkiego (Aneta Wira-Ostaszyk) oraz autorkę książek dla młodych czytelników (Joanna Kończak – współpracuje często z Nikolą Kucharską – ostatnio na naszej liście ich wspólne „Budowle” – p. 14/19).

Książka zyskała na komunikatywności i wiarygodności, dzięki temu, że narratorką wprowadzającą czytelnika w świat baletu jest Aneta Wira-Ostaszyk, która po prostu dzieli się z czytelnikiem swoją wiedzą i doświadczeniami.

W pierwszych rozdziałach czytamy o szkole baletowej – tu również o wyrzeczeniach, które czekają adeptów tego wymagającego zawodu – i pracy w teatrze. Tancerka oprowadza nas po wszystkich pomieszczeniach Teatru Wielkiego i zapoznaje ze pracownikami odpowiedzialnymi za przedstawienie, opowiada o swoim typowym dniu, pracy nad choreografią, strukturze zespołu baletowego, sprzęcie, wpadkach i niespodziewanych wydarzeniach.

Potem następuje prezentacja podstawowych technik baletowych, zarys historii baletu i omówienie najważniejszych przedstawień, które można zobaczyć na współczesnych scenach.

Wszystko to ze szczegółami – dowiemy się np. dlaczego nie wolno tańczyć w pointach przed 10 rokiem życia i jak je odpowiednio dobrać – lekko i zajmująco.

Świetne wprowadzenie i kopalnia wiedzy zarówno dla tych, którzy chcieliby spróbować sił w zawodowym tańcu i ich rodziców, jak i tych, którzy szukają przystępnie i atrakcyjnie podanej wiedzy na temat baletu. Tom bogato ilustrowany. Okładka twarda, szyta.

Mój balet, Aneta Wira-Ostaszyk, Joanna KończakMój balet, Aneta Wira-Ostaszyk, Joanna Kończak