Zła krew, John Carreyrou

„Zła krew”

Zła krew, John CarreyrouAutor: John Carreyrou
Wydawnictwo: Marginesy

 

Popis dziennikarstwa śledczego w wykonaniu dwukrotnego laureata nagrody Pulitzera związanego z „The Wall Street Journal”.

Autor opisuje wzlot i upadek największego startupu Doliny Krzemowej, firmy Theranos, założonej przez Elizabeth Holmes, niedoszłą inżynier chemiczną, która postanowiła zrewolucjonizować branżę badań krwi.

Zadaniem, które sobie wyznaczyła było opracowanie urządzenia badającego krew pacjenta bez pobierania jej z żyły strzykawką – miało wystarczyć nakłucie na placu, a samo urządzenie miało być na tyle nieduże, by można je było trzymać w domu.

Do 2015 roku, gdy ukazał się reportaż autora niniejszej książki na temat Theranosa, firma była wyceniana na 9 miliardów dolarów, miała spore wpływy polityczne i zaczynała wprowadzać swoje produkty na rynek, planując dalszą espansję. Sama zaś Holmes określana była jako nowy Steve Jobs i dysponowała wieloma patentami na rewolucyjne technologie medyczne.

Artykuł, a później książka Carreyrou ujawniły, że Theranos był gigantycznym oszustwem. Testy krwi wykonywane przez niedopracowane i nie w pełni działające urządzenia firmy Holmes podawały nieprawidłowe wyniki (maskowane częściowo przez użycie konwencjonalnych urządzeń innych firm), co było tym bardziej bulwersujące, że korzystali z nich prawdziwi pacjenci, a na tej podstawie zdobywano inwestorów.

„Kultura” pracy w firmie oparta była na strachu i mobbingu, a wszystko napędzała niebotyczna ambicja i pęd do sukcesu właścicielki i jej partnera. Sprawa zakończyła się odebraniem Holmes władzy w firmie i sądowym zakazem pełnienia funkcji kierowniczych w firmach giełdowych przez dekadę; trwa również proces, w którym grozi jej do 20 lat więzienia.

Ważnym wątkiem książki jest fascynujący opis dziennikarskiego śledztwa – powolne odkrywanie prawdy i batalia firmy, by nie dopuścić do jej ujawnienia, ukazująca dobitnie rolę niezależnych mediów.

Znakomicie udokumentowana (autor dotarł do wielu uczestników wydarzeń) i równie dobrze napisana historia spodoba się wszystkim miłośnikom literatury faktu. Okładka miękka, klejona. Książka ma zostać zekranizowana w formie serialu.