„Symfonia zwierząt”

Autor: Dan Brown
Ilustratorka: Susan Batori
Wydawnictwo: Debit

Poziom: BD I

Dan Brown, popularny amerykański pisarz, autor bestsellerowych powieści sensacyjnych (m.in. „Kodu Leonarda da Vinci”), debiutuje w podwójnej roli: twórcy literatury dziecięcej oraz kompozytora. W „Symfonii zwierząt” udało mu się połączyć poezję, muzykę, łamigłówki i prawdy życiowe.

Główny bohater, dyrygent – Maestro Mysz, wyrusza w podróż do różnych zakątków świata, aby znaleźć muzyków do orkiestry. Spotyka między innymi: pracowitego żuka, niezdarne kotki, strachliwego strusia, niecierpliwe koniki i ambitną słoniczkę. W każdym zwierzątku odkrywa jakiś talent muzyczny, jak też ciekawą cechę jego natury. Każde spotkanie niesie też życiową lekcję, skondensowaną w formie drogowskazów-sentencji (np. „W życiu zdarza nam się upadać, ale wtedy najlepiej jest się po prostu podnieść”). W finałowej scenie wszyscy bohaterowie pod batutą maestra dają koncert.

Książka zawiera dwadzieścia krótkich, rymowanych historyjek o  poszczególnych zwierzęcych bohaterach, którym towarzyszą urocze, humorystyczne, pełne niespodzianek ilustracje, stworzone przez węgierską artystkę, Susan Batori. Po zeskanowaniu kodu QR i pobraniu darmowej aplikacji książkę można czytać i oglądać przy dźwiękach muzyki skomponowanej przez Dana Browna, wykonanej przez Zagreb Festival Orchestra. Na każdej rozkładówce znajdują się ukryte elementy do wyszukiwania – pszczoła oraz rozsypane literki, po ułożeniu których dzieci dowiedzą się, na jakim instrumencie zagra dany bohater. Do wierszy autor dołączył też swój list do czytelników z zakodowanymi wiadomościami, w którym opowiada o swoich muzycznych przygodach.

Wielowymiarowa, z pozytywnym wydźwiękiem lektura pokazująca różnorodność i niezwykłość świata muzyki oraz zwierząt. Ciekawa propozycja również do rozwiązywania zagadek i zabawy. Starannie wydana, w twardej, szytej oprawie, z czterostronicową rozkładówką i wyklejkami z instrumentami. Książkę przetłumaczył Michał Rusinek. Bardzo polecam.