Ta śmieszna i straszna PRL Grażyna Bąkiewicz

„Ta śmieszna i straszna PRL”

Ta śmieszna i straszna PRL Grażyna Bąkiewicz

Autor: Grażyna Bąkiewicz
Ilustrator: Andrzej Nowicki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Poziom czytelniczy: BD III

 

 

 

 

Najnowszy tomik w przygodowo-edukacyjnym cyklu Grażyny Bąkiewicz poświęcony jest powojennej historii Polski, do roku 1989. Kolejne części opisują perypetie dwunastolatków, uczniów z tej samej klasy uczestniczących w eksperymentalnej metodzie nauczania historii polegającej na podróżach w czasie.

Tym razem młodzież trafia do PRL końca lat 50. Narratorką tej części jest Mela, która dostaje niepowtarzalną szansę poznania prababci. Dowie się dlaczego nazywana była w rodzinie buntowniczką, skąd w domowym składziku wziął się saksofon oraz… nieomal zniweczy rodzące się między własnymi antenatami uczucie.

Lekka, humorystyczna konwencja fabuły sprawia, że przedstawione w niej wiadomości na temat komunistycznego rozdziału w historii Polski podane są w interesujący i przystępny sposób i znakomicie charakteryzują epokę. Zadanie odkrycia przyczyn niedoboru papieru toaletowego jakie wyznacza młodzieży historyk okazuje się być barwnym i ekscytującym doświadczeniem zastępującym suche fakty zapisane w podręczniku. Obok nakreślenia najważniejszych wydarzeń autorka odmalowała sferę obyczajową PRL. Czytelnicy poznają takie pojęcia jak stacz kolejkowy, czyn społeczny, bikiniarz, wróg ludu, grużliczanka na nawet wywiezienie na taczkach.

Co najważniejsze konwencja fabuły nie spłyca tematu i znakomicie nadaje się na zarówno na lekturę uzupełniającą wiedzę szkolną, jak i typowo rozrywkową.

Rysunkowe ilustracje świetnie podsumowują najważniejsze wydarzenia historyczne, stanowiąc swego rodzaju repetytorium.
Wydanie w miękkiej oprawie, klejone.