„Dlaczego nosimy maseczki?”

Autorka: Ilaria Capua
Ilustratorka: Ilaria Faccioli
Wydawnictwo: HarperKids

Poziom: BD 0/I

 

Znana włoska wirusolożka debiutuje jako autorka literatury dziecięcej. W kartonowej książeczce z otwieranymi okienkami i sympatycznymi ilustracjami odpowiada dzieciom na tytułowe pytanie, wyjaśniając w prosty, obrazowy sposób, co to są wirusy, w jaki sposób się rozprzestrzeniają, jakich zasad należy przestrzegać, aby unikać zarażenia Covid-19.

Bohaterką jest mała, dociekliwa dziewczynka Kaja, którą intryguje niewidzialny wirus. Jej wątpliwości rozwiewa sam wirus, który we śnie jako różowy, sympatyczny stworek opowiada jej o świecie wirusów – miłośników darmowych podróży w kropelkach z ludzkich nosów i ust. Przedstawia różne miejsca i sytuacje, w jakich wirusy najszybciej przenoszą się z jednej osoby na drugą, a kropelki działają jak deski surfingowe. Po przebudzeniu bohaterka zaczyna rozumieć naturę tajemniczego stworka i postanawia go unikać („Nie możesz żyć z nami, bo będziemy chorować, musimy się rozstać”). Wychodząc z domu do sklepu czy do parku zakłada maseczkę, aby chronić siebie i dziadków, którym pomaga też w robieniu zakupów (razem z tatą). Ostatnia rozkładówka prezentuje ważne zasady higieny i zdrowia.

Autorka w lekki, przyjazny i zrozumiały dla małych dzieci sposób przekazuje podstawową wiedzę na temat wirusów, pandemii i higieny. Pomysłowo łączy historyjkę o dziewczynce, która chce rozumieć kowidową rzeczywistość, z ciekawostkami naukowymi i wskazówkami na temat higieny umieszczonymi w okienkach. Dodatkową atrakcją książki jest przesuwany element na okładce, za pomocą którego maluchy mogą zasłaniać twarz bohaterki maseczką.

Idealna lektura na obecne czasy dla dzieci w wieku przedszkolnym. Kartonowa, z zaokrąglonymi rogami. Polecam.