Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku Bożena Kostuch

„Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku”

Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku Bożena KostuchAutorka: Bożena Kostuch
Wydawnictwo: Marginesy

 

Wyróżniająca się wyjątkową oprawą graficzną publikacja skrywa biografię niezwykłego artysty, jednego z najwybitniejszych polskich ceramików i projektantów, Bolesława Książka.

Autorką monografii jest znawczyni historii ceramiki XIX i XX wieku, kustoszka w Muzeum Narodowym w Krakowie, Bożena Kostuch. Mimo iż bardzo szczegółowa, biografia podana jest ciekawie, bogata w oryginalne zapiski z pamiętników i notatek Bolesława Książka, wspomnienia osób z jego otoczenia (każda z nich ma własny biogram, nawet wymienione w treści postacie historyczne i miejsca maja swoje „hasła”). To portret zawodowy i prywatny, obiektywny. Bogaty materiał ilustracyjny przyciąga uwagę i cieszy oko.

Egzemplarze ceramiki użytkowej i artystycznej, rzeźby odnaleźć można w muzeach i galeriach na całym świecie oraz w zbiorach prywatnych, natomiast dekoracje architektoniczne, płyty okładzinowe oglądane na zebranych w książce fotografiach, mogą okazać się znajome – zdobiły lub zdobią nadal rodzimą, miejską architekturę. Z najlepiej zachowanych tego rodzaju prac na pierwszym miejscu wymienić należy oczywiście budynek Spółdzielni Kamionka w Łysej Górze.

To szczególna publikacja, ucieszy czytelników zainteresowanych sztuką, rękodzielnictwem i kolekcjonerstwem. Wydanie w miękkiej oprawie, szyte.

fragment publikacji: https://marginesy.com.pl/uploads/attachments/133334/KostuchCzarodziej_fragment_nowy.pdf.pdf
strona internetowa poświęcona twórczości Bolesława Książka: http://bksiazek.arte.usermd.net/