Bill François Elokwencja sardynki

„Elokwencja sardynki. Niewiarygodne historie z podwodnego świata”

Bill François Elokwencja sardynkiAutor: Bill François
Wydawnictwo: Post Factum

 

 

Debiut książkowy fizyka, badacza hydrodynamiki, fascynata świata podwodnego i utalentowanego mówcy to wspaniała lektura popularnonaukowa, pełna ciekawostek i burząca mity.

Jak przystało na oratora jego opowieść o życiu pod powierzchnią wody jest niezwykle obrazowa, sensualna i za sprawą wspominanych osobistych doświadczeń, bardzo bezpośrednia. Lekkość i humor to kolejne zalety, które nie pozwalają odłożyć lektury na później.

Bill François niejednokrotnie wstrząśnie czytelnikiem. Odkryje przed nim prawdę o disnejowskim Nemo, wyjaśni trywialny powód konfliktu dyplomatycznego miedzy Szwecją a ZSRR z 1982 roku (jego powodem były nocne zwyczaje śledzi bałtyckich i ich gazy, do 1996 roku Szwecja podejrzewała Rosję o posiadanie zawansowanej techniki, niewykrywalnej przez radary wojskowe), opisze przykłady współpracy ludzi i morskiej fauny (wielorybnicy i orki, podnawki i rdzenni Australijczycy).

Są tu i akcenty polskie. Autor porównuje status karpia w polskiej i francuskiej kulturze, wspomina warszawską syrenkę w rozdziale poświęconym legendom o kobietach rybach.

Lektura pełna dźwięków, kolorów i zapachów morskiego świata oraz nostalgii za tym, co straciliśmy i co tracimy przez rabunkową gospodarkę. Polecam miłośnikom literatury popularnonaukowej i zainteresowanym ekologią.

Wydanie w twardej oprawie, szyte.