„Wczoraj i Jutro”


Autorka: Anna Paszkiewicz
Ilustratorka: Kasia Walentynowicz
Wydawnictwo: Widnokrąg

Poziom: BD I

 

Trzecia część znakomitego tryptyku promującego wartości, które warto pielęgnować w życiu od najmłodszych lat, stworzonego przez Annę Paszkiewicz (tekst) oraz Kasię Walentynowicz (ilustracje). Poprzednie części: „Prawy i Lewy” p. 17/19 oraz „Coś i Nic” p. 22/20. Tym razem autorki poruszają kwestię czasu, przemijania i szczęścia.

W filozoficznej opowieści, rozgrywającej się w zaciszu warsztatu zegarmistrza, konfrontują się tytułowi bohaterowie, Wczoraj i Jutro, tocząc spór, kto z nich jest ważniejszy. Starsze Wczoraj z siwą brodą podkreśla wartość wspomnień, doświadczeń, uczenia się na błędach, dla niego Jutro jest niepewne i nieprzewidywalne („Jutro będzie futro!”). Z kolei pełne optymizmu Jutro przekonuje, że „trzeba patrzeć w przyszłość, a nie oglądać się za siebie”, to ono bowiem niesie ze sobą nadzieję na realizację planów, marzeń i lepszą przyszłość. W ich zagorzałą dyskusję nieoczekiwanie włącza się Dziś, które uświadamia im, że każde z nich ma sporo racji, ale „chyba najbardziej liczy się to, co dzieje się tu i teraz”, dlatego warto cieszyć się obecną chwilą.

Metaforyczność tekstu, ulotność czasu, świat ukazany z różnych perspektyw czasowych oraz różnorodność skojarzeń do słów „wczoraj” i „jutro” znakomicie przedstawiają pobudzające wyobraźnię, bajecznie kolorowe, narysowane flamastrami ilustracje. Wartościowa lektura, która będzie dobrym punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem na ważne tematy. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.

Zarówno do „Wczoraj i Jutro”, jak też do poprzednich części tryptyku można pobrać ze strony wydawnictwa scenariusze zająć dla szkół i bibliotek:
https://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/szkoly-i-biblioteki/