O Kaziku i misiu Słoniku Katarzyna Pruszkowska

„O Kaziku i misiu Słoniku”

O Kaziku i misiu Słoniku Katarzyna PruszkowskaAutorka: Katarzyna Pruszkowska                    Ilustratorka: Monika Rejkowska                  Wydawnictwo: Zielona Sowa

Poziom: BD I

 

Debiutancka książka Katarzyny Pruszkowskiej to bajka w starym stylu, w starych dekoracjach, w starych pomysłach, ale nie mamy do czynienia z epigonizmem. W prezentowanej pozycji należy raczej doszukiwać się inspiracji oraz dialogu z przeszłością.

Kazika poznajemy w dniu szóstych urodzin. Chłopiec przygotowuje się do pierwszego dnia w szkole, którą to datę traktuje z dużą powściągliwością. Kazik jest wrażliwym chłopcem, obawia się bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami; tym bardziej że zdążył się przekonać, iż może on być przykry. Bohater mieszka tylko z matką, a zagadka nieobecności ojca została bardzo dobrze rozegrana przez autorkę.

Kazik lubi spędzać czas z babcią, z którą poszukuje wszelkiej maści skarbów. Pewnego dnia natrafiają na walizkę, w której znajdują między innymi misia. Jak się okaże, maskotka potrafi mówić (stąd wiadomo będzie, że ma na imię Słonik), a jej losy są bardzo wzruszające. Kazik zaprzyjaźni się ze Słonikiem. Nowi znajomi zewrą szyki w poszukiwaniu poprzedniego właściciela misia. Ciepła opowieść, momentami przyjemnie ckliwa, kiedy trzeba zabawna, ale nader wszystko mądra i dobrze napisana. Warto zwrócić uwagę na tę autorkę i śledzić jej dalsze poczynania.

Oprawa twarda, szyta.