„Mru Mru i jagoda”, „Mru Mru i gwiazda”

 

 

 

 

 

 

 

 

Autorka: Kaisa Happonen
Ilustratorka: Anne Vasko
Wydawnictwo: Widnokrąg

Poziom czytelniczy: O/I

Dwa tomiki – kontynuacje prezentowanej na przeglądzie 5/21 pierwszej części cyklu pt. „Mru Mru”.
Opowieści o wyróżniającej się spośród innych niedźwiedzi, małej indywidualistce Mru Mru pod pozorem prostej historyjki przemycają wysublimowane, filozoficzne przesłanie o przemijaniu i o obecności tu i teraz, porzuceniu gonitwy za bliżej nieokreślonym celem.

„Mru Mru i jagoda” opisuje wędrówkę niedźwiedziczki w ślad za mamą poszukującą ulubionego, leśnego przysmaku. Dorosła narzuca szybkie tempo nie pozwalając Mru Mru na eksplorację otoczenia i podziwianie przyrody. Niedźwiedziczka w końcu musi spożytkować nagromadzoną energię i… wykonując szalony fikołek wpada nosem w niezwykłe znalezisko. To olbrzymia jagoda, którą z oddaniem toczy za matką próbując zwrócić jej uwagę. Rozgoryczona długim, bezowocnym marszem niedźwiedzica, dopiero gdy zrezygnuje z pogoni za nieosiągalnym, dostrzeże to co cały czas było obok…
Opowiadanie podkreśla wartość uważności, wagę doceniania wrażeń dostarczanych przez zmysły i tego, że cel nie powinien przesłaniać drogi do niego.

„Mru Mru i gwiazda” to historia, w której niedźwiedziczka podziwia bezmiar nocnego nieba, zachwyca się pięknem nieosiągalnych gwiazd i odkrywa przemijanie. Pełna obaw akceptuje ten stan rzeczy, upewniając się że niedźwiedzica będzie przy niej trwała, aż zgaśnie ostatnia gwiazda na niebie. Poczucie bezpieczeństwa znajduje w ramionach mamy…
Ta część zwraca uwagę na miłość rodzicielską, ponadczasową więź i oswaja z kręgiem życia i nieuchronnym przemijaniem.

Teksty dostosowane są do możliwości poznawczych małych czytelników, lekkie, pozbawione jakichkolwiek akcentów związanych z przemocą. Mogą być odczytane dosłownie a mogą również odpowiednio do wieku czytelnika stać się podstawą do rozmowy o głębszych wartościach, które stały za motywacją bohaterek.
Tomiki wydane są w twardej, szytej oprawie. Drukowane czytelną, większą czcionką.