Paradiso Szczuciński Adam

„Paradiso”

Paradiso Szczuciński AdamAutor: Adam Szczuciński                                        Wydawnictwo: Próby

 

Adam Szczuciński (I raz na liście) – to eseista związany z „Zeszytami Literackimi”, w których przez kilka lat był członkiem redakcji. Autor jest też – uwaga, uwaga – lekarzem neurologiem. W 2008 roku opublikował tom szkiców „Włoskie miniatury”, gdzie opisał swoje podróże do Włoch. Temu konceptowi pozostaje poniekąd wierny w najnowszej książce „Paradiso”.

Szczuciński tym razem wyrusza do Wenecji i tylko do niej. Przedstawia słynne miasto na wodzie wraz z twórczością Josifa Brodskiego, który umiłował Wenecję, został w niej pochowany. Prezentowana pozycja jest wyrazem fascynacji autora Brodskim. Niewielu entuzjastów literatury potrafi zapisać swoje wrażenia, uwiecznić pasję. Impresje z podróży realnych i wyobrażonych to przedłużenie lektury Brodskiego, spotkania z ludźmi, skrupulatne opisy miejsc z wykorzystaniem literackiego języka. W efekcie powstał specyficzny przewodnik po Wenecji, który w podróż mogą zabrać nawet niedzielni fani literatury pięknej i eseistyki.

Teksty są krótkie, szybkie w lekturze. Większość ukazała się wcześniej w czasopismach literackich. Teraz wszystkie obok siebie jaśnieją silniejszym blaskiem. Oprawa twarda, szyta.