„Miron w pułapce”


Autorka: Ewa Nowak
Ilustratorka: Anna Łazowska
Wydawnictwo: HarperKids

Poziom: BD I

 

Kolejna część udanej serii edukacyjno-ekologicznej „Pomóż mi przetrwać” pióra znanej autorki tworzącej dla młodych czytelników, z ilustracjami absolwentki Grafiki Warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Poprzednio (na przeglądzie 22/20) prezentowaliśmy dwa tomiki: „Elwirka na śnieżnej pustyni” i „Porwanie jeża Eliasza”.

W tej części Ewa Nowak w ciekawy sposób przybliża zwyczaje drapieżnych ssaków morskich – fok szarych. Opowiada o narodzinach na polskim wybrzeżu Bałtyku foczego synka Aldony, Mirona, czasie wychowywania, a także okresie usamodzielniania się. Młodzi czytelnicy śledzą zarówno rozwój Mirona, jak też jego perypetie. Najpierw, gdy jest szczeniakiem, jego rodzinę niepokoją ludzie, którzy chcą zrobić sobie z nimi zdjęcie. Później, jako młody foczy samczyk, podczas nauki polowania wpada w sieć rybacką. W dramatycznej sytuacji pomaga mu mama, która odholowuje przerażonego i osłabionego syna do fokarium na Helu. Dzięki opiece weterynaryjnej Miron wraca do zdrowia.

Autorka w obrazowy sposób pokazuje dzieciom, jak wiele niebezpieczeństw i zagrożeń czyha na foki szare, szczególnie te najmłodsze. Uczy, jak zachowywać się wobec dzikich zwierząt. Na końcu książki znajduje się plansza edukacyjna z ciekawostkami o foce szarej oraz pytania sprawdzające wiedzę.

Wartościowa, uwrażliwiająca ekologicznie lektura. Dobra propozycja dla początkujących czytelników. Okładka twarda, szyta, duży druk. Polecam.