„Wielcy robacy. Historie insektów, które rozwinęły skrzydła”

Autorka: Barbara Supeł
Ilustratorka: Roksana Robok
Wydawnictwo: Zielona Sowa

Poziom czytelniczy: BD I

 

 

 

 

Zbiór lekkich, humorystycznych opowiadań o nielubianych i niepożądanych w towarzystwie człowieka insektach, rzadko będących bohaterami literackimi i to w dodatku pozytywnymi.
Są wśród nich między innymi karaluch, pająk, pluskwa i szczypawka. Każdy z owadów spełnia swoje marzenie. Kołatek zostaje aktorem, szczypawka odnajduje sens przyjaźni a pchła osiąga mistrzostwo w skokach w dal. Bohaterem tej ostatniej jest Wielki Skoczek reklamujący danie składające się z bułki i banana. Tekst kierowany jest do młodszych czytelników, ale dorosły odnajdzie w nim także podobne do wspomnianej, zabawne aluzje.

Każdy z rozdziałów rozpoczyna charakterystyka bohatera będąca mieszanką faktów naukowych i fikcji. Na przykład komar brzęczący przedstawiony zgodnie z uznaną wiedzą przyrodniczą jako culex pipiens, z królestwa zwierząt, typu stawonogi doczekał się doprecyzowania w kwestii pochodzenia. W stałej kategorii „bliższa rodzina” czytelnik znajdzie tu zapis: „ruszyła w trasę koncertową po warmińsko-mazurskim” a o jego zwyczajach przeczyta, że lubi wpadać na grilla.

Zabawna lektura familijna. Pomoże nieco odczarować i oswoić lęki związane z owadami, nieobce i dorosłym, chociaż zapewne w przypadku pluskwy, pomysł ten będzie z góry skazany na niepowodzenie. Autorką ilustracji jest Roksana Robok, wrocławska artystka o jakże znaczącym, w przypadku tej publikacji nazwisku.
Wydanie w twardej oprawie, szyte. Większa czcionka.

Fragment publikacji:https://www.zielonasowa.pl/wielcy-robacy-historie-insektow-ktore-rozwinely-skrzydla-18118.html