Ślimak i wieloryb Julia Donaldson Axel Scheffler

Ślimak i wieloryb

Ślimak i wieloryb Julia Donaldson Axel SchefflerAutorka: Julia Donaldson                        Ilustrator: Axel Scheffler                Wydawnictwo: Tekturka

Poziom: BD O/I

Popularny i bardzo ceniony duet Julia Donaldson i Axel Scheffler powraca na listę po krótkiej nieobecności. Poprzednio zaprezentowaliśmy „Zagubioną małpkę” (p. 6/21).

Lemmy, wokalista Motorhead, zapytał kiedyś, czemu ma ratować walenie, skoro te nie postawiły mu nigdy drinka? Może gdyby przeczytał bajkę o ślimaku i wielorybie zmieniłby zdanie? Tytułowi bohaterowie spotykają się przez przypadek, ale bynajmniej nie na moment. Choć dzieli ich wiele (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz), obaj uwielbiają przygody i podróże. Ślimak spełnia wreszcie marzenie o dalekiej wyprawie dzięki uprzejmości wieloryba, który udostępnia mu swój ogon. Od tej pory płyną razem.

Przygodowo-awanturniczy klimat bajki zmienia niespodziewany punkt kulminacyjny w postaci uwięzienia wieloryba na plaży po odpływie. Role się odwracają i to ślimak – wbrew oczywistym pozorom – staje się superbohaterem, który zaczyna działać na rzecz uratowania wielkiego przyjaciela. Perypetie ślimaka mogą pobudzać w małych czytelnikach chęć przekraczania granic i walki o każdy rodzaj szczęścia. Michał Rusinek jako tłumacz przyzwyczaił do wysokiego poziomu translacji, zachował melodię tekstu i jego poetycki charakter. Warstwa ilustracyjna stanowi wciągające i bogate plastycznie odwzorowanie akcji. Mądra, pouczająca bajka z inteligentnym morałem. Oprawa twarda, szyta.