Mati i ostatni kawałek ciasta

Autor: Anti Saar
Ilustratorka: Anna Ring
Wydawnictwo: Widnokrąg

Poziom czytelniczy: BD I

 

 

 

 

Kolejny, trzeci tomik w cyklu o Matim, autorstwa estońskiego pisarza Anti Saara to ekspresyjna treść na temat dziecięcego łakomstwa i przyrodzonego najmłodszym egocentryzmu.

W domu Matiego pojawia się ciocia z przepysznym ciastem własnej roboty. Chłopiec z niecierpliwością czeka na podział deseru. Obserwując krojenie ciasta kalkuluje i uważnie porównuje wielkość kawałków. Okazuje się, że jest ich sześć a uczestników podwieczorku… pięciu! Zakłada, że jeśli poprosi o najmniejszą część to skończy ją jeść najszybciej i to jemu przypadnie ostatni, szósty kawałek. Niestety nic nie układa się zgodnie z jego planami. Poczęstunek kończy się a ostatni kawałek zostaje na stole. Mati nie ma odwagi o niego sam poprosić a dorośli zajmują się swoimi sprawami. Cały wieczór upływa mu na mękach rozmyślania jak zdobyć ostatni kawałek ciasta i nerwowych dywagacjach, kto może go zjeść przed nim.

Obrazowe, sugestywne opisy stanu ducha bohatera i towarzyszące im, świetnie oddające jego przeżycia ilustracje wiernie przestawiają realne, znane najmłodszym doznania, oswajają z nimi, tłumaczą i ukazują wyjście z patowej sytuacji.

Cały cykl o Matim poświęcony jest dziecięcym, trudnym, społecznie nieakceptowalnym emocjom. To nieoceniona pomoc dla rodziców i opiekunów pragnących wychowywać dzieci w duchu rodzicielstwa bliskości, nauczyć je świadomości własnych stanów uczuciowych i samoregulacji.

Wydanie w twardej oprawie, szyte, z większą czcionką. Poprzednie tomiki: „Mati nie umie zrobić salta” i „Mati jedzie autobusem” prezentowaliśmy na przeglądzie 13/21.